0

10 بهترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس

بهترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس

همانطور که ممکن است در اثر اتفاقات مختلف یا اشتباهات سهوی اطلاعات از روی کامپیوتر شما پاک شوند این اتفاق ممکن است برای اطلاعات یک وبسایت وردپرسی هم بی افتد. اما راهکار چیست؟ یکی از روش‌های برگرداندن این اطلاعات استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس است که در ادامه بیشتر با آن‌ها می‌‌شوید.

به طور کلی بک آپ گیری از وردپرس اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا در اثر اتفاقات مختلفی ممکن است اطلاعات موجود در سایت از دسترس خارج شوند. با وجود یک بک آپ شما دیگر نگرانی نخواهید داشت و با خیال آسوده می‌توانید موارد پاک شده را برگردانید. در ادامه با انواع روش‌های بک آپ گیری وردپرس و افزونه های آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

بک آپ گیری چیست؟

بک آپ گیری از سایت به معنای تهیه یک نسخه کامل پشتیبان از تمام اطلاعات سایت از جمله پرونده ها و فایل های وب سایت و پایگاه داده است که در جایی غیر از محل ذخیره اصلی سایت، ذخیره می‌شود. این نسخه می‌تواند در صورت از دست رفتن اطلاعات و یا هک شدن و قفل شدن سایت تمامی موارد گفته شده را بازیابی کند و به شما برگرداند. استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس یکی از روش‌های موجود برای این کار است. 

بک آپ گیری در واقع یک اقدام امنیتی برای سایت به شمار می‌آید که شما را از بسیاری از خطرات از جمله خطر از دست رفتن کل سایت در امان می‌دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بک آپ گیری نباید تنها اقدام امنیتی شما برای سایتتان باشد و می‌بایست از سایر روش‌های جلوگیری از هک شدن و افزایش امنیت سایت نیز استفاده نمایید. 

دلیل این کار این است که بک آپ گیری گاهی نمی‌تواند تمام اطلاعات را نجات دهد. به عنوان مثال اگر فایلی در هنگام بک آپ گیری ذخیره شود در فایل بک آپ وارد نمی‌شود. همچنین اگر دیر اقدام کنید و سایت شما دچار مشکل شده باشد نمی‌توانید دیگر از آن بک آپ بگیرید.

 

پلاگین بک آپ گیری

 

اهمیت بک آپ گیری در وردپرس

همانطور که گفته شد بک آپ گرفتن و استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس اهمیت بسیار بالایی دارد. در مواقعی مانند حمله یک هکر به سایت وردپرسی شما و یا اتفاقات دیگر، با وجود اینکه سایت‌های ساخته شده در فضای وردپرس امنیت بالایی دارند اما ممکن است اطلاعات شما از دست برود. بنابراین لازم است که یک نسخه پشتیبان از تمام اطلاعات سایت خود داشته باشید. 

این فایل بک ‌آپ می‌تواند اطلاعات از دست رفته را به آسانی بازیابی کند و به شما بازگرداند. در واقع برای بالا بردن امنیت سایت وردپرسی بهتر است به طور منظم از سایت خود بک آپ تهیه کنید. این بک آپ در مواقع اضطراری به کمک شما می‌آید و باعث می‌شود بتواند مشکلاتی نظیر هک شدن و یا قفل شدن ناگهانی سایت را سریع‌تر حل کنید. 

یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس است که برخی از آن‌ها پولی و برخی دیگر رایگان ارائه شده‌اند. استفاده از این افزونه‌ها اغلب آسان است و سرعت کار شما را بالا می‌برد.

شما در کنار استفاده از پلاگین های دیگر وردپرس مثل بهترین پلاگین های افزایش سرعت سایت یا بهترین افزونه های افزایش امنیت وردپرس باید از افزونه های بک آپ گیری نیز برای پیشگیری از اتفاقات ناخواسته استفاده کنید تا در صورت ایجاد مشکل در سایت خود بتوانید نسخه بدون مشکل و باگ آن را بازگردانی کرده و از آن استفاده نمایید.

 

مزایای استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس

پس تا به اینجا متوجه شدید که باید حتما از سایت وردپرسی خود بک آپ تهیه کنید. انجام این کار به صورت دستی ممکن است کمی وقت گیر باشد و ممکن است گاهی اوقات فراموش کنید که به موقع بک آپ بگیرید و با به تعویق انداختن این کار بخشی از اطلاعات شما از دست برود. برای رفع این مشکل بهترین راه حل استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس است. 

افزونه‌ها می‌توانند کار بک آپ گیری و تهیه نسخه پشتیبان را به صورت مرتب و خودکار و طبق برنامه‌ای که شما معین می‌کنید انجام دهند. به این ترتیب تهیه بک آپ هیچ وقت به تعویق نمی‌افتد و مرتبا انجام خواهد شد. استفاده از این افزونه‌ یا پلاگین‌ها مزایای بسیاری دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

  17 بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس

مزایای استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس

 

1- بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات به کمک افزونه های بک آپ گیری وردپرس کاری بسیار ساده و سریع است. هر زمان که سایت شما دچار مشکل شود می‌توانید به آسانی و با چند کلیک اطلاعات را برگردانید. باید تهیه بک آپ از سایت را به این افزونه‌ها بسپارید و برنامه‌ای مشخص برای آن‌ها تعیین کنید تا بدون نیاز به گذاشتن زمان مجدد افزونه بک آپ را تهیه کند.

 

2- امکان همگام سازی

یکی دیگر از ویژگی‌های افزونه های بک آپ گیری وردپرس ابزار همگام سازی است که به شما امکان دسترسی به داده‌های سایت و آخرین تغییرات آن از دستگاه‌های مختلف را می‌دهد. به این ترتیب شما به آسانی می‌توانید به آخرین نسخه سایت خود دسترسی داشته باشید.

 

3- ارزان و ساده بودن

برخی از انواع افزونه های بک آپ گیری وردپرس رایگان هستند و برخی در ازای مبلغ کمی این کار را انجام می‌دهند. به طور کلی زحمت و هزینه‌ای که برای بک آپ گیری از طریق این افزونه‌ها صرف می‌شود بسیار کمتر از سایر روش‌ها از جمله بک آپ گیری دستی است.

 

4- محافظت از داده‌ها

زمانی که بک آپ گیری به طور خودکار انجام شود از داده‌های شما به خوبی محافظت به عمل می‌آید. ممکن است شخصی چند کد را تغییر دهد و یا اقدام به حذف چند پایگاه داده کند. با وجود تمام این اتفاقات شما یک منبع مورد اطمینان برای اطلاعات خود دارید که آن را در اثر اتفاقات این چنینی از دست نخواهید داد.

 

5- افزایش امنیت

در روش استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس اطلاعات شما در یک فضای ابری رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند که امنیت بسیار بالاتری نسبت به ذخیره سازی دستی اطلاعات دارد.

 

ویژگی های یک پلاگین بک آپ گیری خوب

همانطور که گفته شد استفاده از افزونه های بک آپ گیری وردپرس یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای حفظ اطلاعات هستند و شما می‌توانید با صرف هزینه و زمان محدود از سایت خود به طور مرتب بک آپ تهیه کنید. 

اما این روزها که ده‌ها افزونه مختلف برای بک آپ گیری وردپرس در بازار وجود دارند کمی انتخاب بین آن‌ها سخت شده است. در ادامه ویژگی‌هایی را بررسی می‌کنیم که یک افزونه بک آپ گیری خوب باید دارا باشد تا انتخاب شود.

 

1- روش های بک آپ گیری

در اولین مرحله باید بررسی کنید که افزونه مورد نظر به چه روش‌هایی بک آپ تهیه می‌کند. شما باید بتوانید برای افزونه برنامه ریزی کنید و از آن بخواهید که طبق برنامه زمانی داده شده از فایل‌ها و پرونده‌ها بک آپ تهیه کند. برخی از انواع افزونه‌ها فقط از دیتابیس سایت بک آپ تهیه می‌کنند و برخی دیگر علاوه بر پایگاه داده از تمام پرونده‌ها نیز بک آپ می‌گیرند.

 

2- محل ذخیره سازی فایل ها

برخی از افزونه های بک آپ گیری وردپرس تنها امکان این را دارند که فایل بک آپ را در سرور اصلی سایت ذخیره کنند. اما برخی دیگر امکان ذخیره سازی در فضای ابری مانند گوگل درایو و دراپ باکس را نیز دارا می‌باشند. اگر تمایل دارید که فایل بک آپ خود از راه دور مدیریت کنید و اطلاعات سایت را در فضای خارجی و به دور از سرور اصلی داشته باشید در هنگام انتخاب افزونه توجه کنید که افزونه مورد نظر از این امکان پشتیبانی می‌کند. 

 

3- بک آپ گیری خودکار

برخی از افزونه‌ها امکان بک آپ گیری خودکار را ندارند و باید هر بار به صورت دستی این کار را انجام دهید. بنابراین زمانی که می‌خواهید افزونه مناسب را انتخاب نمایید توجه داشته باشید که این افزونه دارای امکان بک آپ گیری خودکار در بازه‌های زمانی مشخص شده باشد تا کار شما آسان شود. 

 

  8 روش جلوگیری از کامنت های اسپم در وردپرس

4- سرعت مناسب

در هنگام انتخاب افزونه های بک آپ گیری وردپرس باید به سرعت کار آن با سایتتان نیز توجه کنید. اگر سایت بزرگ و سنگینی دارید بهتر است به خوبی تحقیق کنید و افزونه‌ای را انتخاب کنید که بتواند با سرعت بالا از سایت شما بک آپ بگیرد. برخی افزونه‌ها می‌توانند در سایت‌های سبک‌تر سریع عمل کنند اما برای سایت‌های سنگین چندان قوی نیستند. 

 

ویژگی های یک پلاگین بک آپ گیری خوب  

 

10 مورد از بهترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس

برای انتخاب افزونه مناسب ابتدا بهتر است با ۱۰ مورد از این افزونه‌ها آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و افزونه مناسب برای سایت خود را پیدا کنید. افزونه های بک آپ گیری وردپرس انواع مختلفی دارند و هر کدام برای نوعی از سایت‌های وردپرسی مناسب هستند. در ادامه با بهترین افزونه های پیشنهادی ما آشنا خواهید شد. 

 

1- افزونه UpDraftPlus

  این افزونه بک آپ گیری یکی از بهترین و محبوب‌ترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس است که امروزه بسیار پرطرفدار شده است. هم اکنون ۳ میلیون وب سایت در سراسر دنیا از این افزونه برای بک آپ گیری از سایت‌های وردپرسی خود استفاده می‌کنند. 

این افزونه تمامی امکانات مورد نیاز شما برای بک آپ گیری را داراست. به کمک آن می‌توانید مشخص کنید که دقیقا از کدام فایل‌ها بک آپ گرفته شود. همچنین می‌توانید مشخص کنید که فایل بک آپ در کجا ذخیره گردد. این امکان را نیز خواهید داشت که از فضا‌های ابری مانند گوگل درایو و دراپ باکس برای ذخیره سازی فایل استفاده نمایید. همچنین می‌توانید برای افزونه برنامه زمانی تعیین کنید و یا به صورت دستی این کار را انجام دهید. 

 

UpDraftPlus

 

2- افزونه VaultPress

این افزونه نیز یکی از معروف‌ترین افزونه‌ها بک آپ گیری برای وردپرس است که بیش از ۱ میلیون بار دانلود شده است و در وب سایت‌های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک این افزونه می‌توانید در برنامه‌های زمانی مشخص و یا به صورت دستی از سایت وردپرسی خود نسخه بک آپ تهیه کنید. در نسخه پرمیوم این افزونه امکانات بیشتری از جمله انواع اسکن‌های امنیتی نیز وجود دارند که کار شما را ساده‌تر می‌کنند و امنیت را بالاتر می‌برند. 

به کمک این افزونه شما می‌توانید در صورت از دست رفتن سایت و به وجود آمدن مشکلات مختلف با چند کلیک ساده، سایت را به حالت اولیه خود بازگردانید. این افزونه توسط شرکت Automattic توسعه یافته است و ممکن است آن را به نام Jetpack Backups نیز بشناسید. 

 

VaultPress

 

3- افزونه  BackupBuddy

یکی دیگر دیگر از بهترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس افزونه بک آپ بادی است که این روزها بسیار معروف شده است و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزونه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه از سایت خود بک آپ بگیرید و آن را ذخیره نمایید. همچنین می‌توانید به وسیله چند کلیک ساده تمامی اطلاعات را بازیابی نمایید. 

این افزونه همچنین امکان ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری را نیز داراست و به کمک آن می‌توانید نسخه‌های بک آپ خود را در فضای دراپ باکس، گوگل درایو، آمازون و غیره ذخیره نمایید. با این افزونه امکان بک آپ گیری از تمام انواع فایل‌ها از جمله دیتابیس را خواهید داشت. این افزونه امکان بک آپ گیری خودکار را نیز دارا بوده و رابط کاربری بسیار ساده و کاربردی دارد.

 

BackupBuddy

 

4- افزونه BlogVault

این افزونه یکی از قوی‌ترین و سریع‌ترین انواع افزونه های بک آپ گیری وردپرس است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزونه مذکور برای سایت‌های بزرگ و سنگین با اطلاعات فراوان مناسب است و بسیار خوب جواب می‌دهد. این افزونه بک آپ گیری را به صورت منظم و روزانه انجام می‌دهد و تمامی انواع داده‌ها را به دقت ذخیره می‌کند. با این افزونه علاوه بر بک آپ گیری می‌توانید فایل‌های خود را به آسانی بازیابی کنید و خیالتان از بابت از دست نرفتن آن‌‌ها آسوده باشد. به کمک افزونه مذکور این امکان را خواهید داشت تا به صورت نامحدود و دستی درخواست فایل پشتیبان داشته باشید. 

 

BlogVault

 

5- افزونه BoldGrid Backup

یکی دیگر از بهترین افزونه های بک آپ گیری مخصوص وردپرس این افزونه می‌باشد که بسیار شناخته شده است. این افزونه امکانات بسیار متنوعی در زمینه بک آپ گیری در اختیارتان قرار می‌دهد که شما را شگفت زده خواهد کرد. از این افزونه می‌توانید برای جابجایی سایت در زمان تعویض هاست نیز استفاده کنید. 

همچنین امکان بازیابی اطلاعات با چند کلیک ساده در صورت از دست رفتن داده‌ها را خواهید داشت. این افزونه قبل از اینکه شما سایت را به روزرسانی کنید به طور خودکار از سایت شما یک نسخه پشتیبان تهیه می‌کند تا اگر در طول به روزرسانی مشکلی برای سایت به وجود آمد یک نسخه از سایت قبلی در دسترس باشد. 

 

  40 بهترین افزونه‌ های رایگان ووکامرس

BoldGrid Backup

 

6- افزونه BackWPup

این افزونه در دسته افزونه های رایگان بک آپ گیری وردپرس قرار می‌گیرد. افزونه BackWPup با وجود رایگان بودن امکانات بسیار خوبی در زمینه بک آپ گیری از سایت وردپرسی دارد و می‌توانید به کمک آن اطلاعات را در فضای ابری مانند دراپ باکس و گوگل درایو ذخیره نمایید. 

رابط کاربری افزونه بسیار ساده و کاربردی ساخته شده و به شما این امکان را می‌دهد تا با صرف مدت زمان کمی بتوانید بک آپ گیری از سایت خود را برنامه ریزی کنید و کار را با خیال آسوده به افزونه بسپارید. کار بازیابی فایل بک آپ نیز به کمک این افزونه به سادگی هر چه تمام‌تر قابل انجام است. 

 

BackWPup

 

7- افزونه Duplicator

این افزونه به طور معمول برای انتقال سایت‌های وردپرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما دارای امکاناتی مانند بک آپ گیری نیز هست و می‌تواند برای تهیه فایل بک آپ از سایتتان به شما کمک کند. به کمک این افزونه می‌توانید فایل های بک آپ را در خارج از سرور اصلی و خارج از سیستم خود نیز داشته باشید. این فایل‌ها می‌توانند در فضای ابری مانند آمازون، دراپ باکس و گوگل درایو ذخیره شوند. 

 

Duplicator

 

8- افزونه WP Time Capsule

این افزونه نیز یکی از بهترین افزونه های بک آپ گیری از وردپرس است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک این افزونه می‌توانید فایل‌های بک آپ خود را در فضای ابری ذخیره کنید و نگهداری نمایید. همچنین این امکان را خواهید داشت تا ابتدا یک فایل بک آپ کامل از سایت خود بگیرید و سپس یک زمان محدود را برای ذخیره سایزی فایل‌هایی که اخیرا تغییر یافته‌اند قرار دهید. 

 

WP Time Capsule

 

9- افزونه Total Upkeep by BoldGrid

به کمک این افزونه بک آپ گیری می‌توانید به صورت خودکار از فایل‌ها و دیتابیس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و در فایل‌های خارج از سیستم نیز ذخیره نمایید. همچنین اگر به روز رسانی سایت شما به صورت ناموفق انجام شود این افزونه به شما در بازیابی خودکار سایت کمک خواهد کرد. افزونه مذکور در وهله اول دارای ابزار‌های جلوگیری از خرابی سایت است. پس از آن با ابزار‌های بسیار موثر و قوی بک آپ‌های مرتب از سایت می‌گیرد و در مواقع نیاز آن‌ها را بازیابی می‌کند. 

 

Total Upkeep by BoldGrid

 

10- افزونه Backup Migration

آخرین مورد در لیست بهترین افزونه های بک آپ گیری وردپرس این افزونه است که کاربرد بسیاری در بک آپ گیری از سایت‌های وردپرسی دارد. این افزونه کاملا رایگان است و می‌توانید به صورت دستی و یا خودکار با آن از سایت بک آپ تهیه کنید. به کمک این افزونه می‌توانید با یک برنامه مشخص و هفتگی یا روزانه و ماهانه از سایت نسخه بک آپ بگیرید. 

 

 

نتیجه گیری

همانطور که پیشتر خواندید بک آپ گرفتن از سایت‌های وردپرسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید به هیچ عنوان پشت گوش انداخته شود. این عمل را باید به صورت مرتب و در بازه‌های زمانی مشخص انجام دهید تا اطلاعات به صورت به روز ذخیره شوند و در صورت بروز هر مشکلی شما یک نسخه پشتیبان از اطلاعات سایت را در اختیار داشته باشید. 

استفاده از افزونه های بک آپ گیری کار شما را ساده می‌کند و باعث می‌شود که دیگر دغدغه زمان گذاشتن برای گرفتن بک آپ را نداشته باشید. این افزونه‌ها پشتیبان گیری را به صورت منظم و طبق برنامه و خودکار انجام می‌دهند و سایت شما را از خطرات احتمالی مانند هک شدن در امان می‌دارند. 

 

سوالات متداول

بک آپ گیری چیست؟

بک آپ گیری از سایت به معنای تهیه یک نسخه کامل پشتیبان از تمام اطلاعات سایت از جمله پرونده ها و فایل های وب سایت و پایگاه داده است که در جایی غیر از محل ذخیره اصلی سایت، ذخیره می‌شود.

مزایای استفاده از افزونه بک آپ گیری چیست؟

بازیابی اطلاعات در صورت از دست رفتن، امکان همگام سازی، محافظت از داده های مهم، افزایش امنیت

5/5 - (3 امتیاز)

نظرات کاربران

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *