آموزش ساخت لینک نوفالو Nofollow در وردپرس

آموزش ساخت لینک نوفالو Nofollow در وردپرس
0

یکی از مهمترین فعالیت ها در سئو لینک سازی داخلی است که با هدف بهینه سازی سئو داخلی بر روی سایت انجام می شود. لینک سازی داخلی علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا کاربر را بیشتر بر روی سایت خود نگه دارید، سئو داخلی سایت شما را نیز بهبود می دهد.

اما در فرآیند لینکسازی داخلی یکسری از لینک ها به بیرون از سایت اشاره دارند و با توجه به تفاوت لینک فالو و نوفالو، اگر لینک مورد نظر به صورت Dofollow باشد، اعتبار سایت به سایت هدف منتقل می شود و در این شرایط اگر نخواهیم لینک فالو به سایت مقصد بدهیم باید از لینک های Nofollow استفاده کنیم تا اعتباری از سایت ما به سایت هدف منتقل نشود. در ادامه به توضیح بیشتر لینک نوفالو و آموزش ساخت لینک نوفالو در وردپرس می پردازیم.

 

لینک نوفالو Nofollow چیست؟

به طور خلاصه، “Nofollow” یک attribute یا ویژگی در HTML است که به موتورهای جستجو اعلام می کند که لینک مورد نظر مورد تایید ما نبوده و نیاز به کراول یا خزش ندارد. در حقیقت با این کار، موتورهای جستجو آدرس هدف موجود در لینک نوفالو را دنبال نمی کنند و آن را در فرآیند کراولینگ خود در نظر نمی گیرند.

ما زمانی از لینک Nofollow استفاده می کنیم که یا از اعتبار سایت مقصد اطلاعی نداریم و یا نمی خواهیم به هر دلیلی اعتبار دامنه سایت ما به سایت هدف منتقل شود. علاوه بر این اگر شما به یک سایتی که از نظر گوگل اسپم می باشد لینک Dofollow بدهید، گوگل شما را نیز جریمه خواهد کرد. بنابراین استفاده از لینک های Nofollow از اهمیت زیادی برخوردار است.

نکته: در لینک سازی داخلی و برای لینک دادن به صفحات داخلی سایت خود نباید از ویژگی نوفالو استفاده شود و این ویژگی فقط مختص لینک هایی است که به بیرون از سایت اشاره دارند.

 

آموزش ایجاد لینک نوفالو در وردپرس

 

چرا استفاده از لینک nofollow مهم است؟

در دنیای سئو، اصطلاحی به نام «Link juice» وجود دارد که بسیاری از متخصصان سئو از آن استفاده می کنند. Link juice در حقیقت اعتباری است که بین صفحات و سایت های لینک شده در سایت شما تقسیم می شود. به عنوان مثال زمانی که شما یک بک لینک خارجی از سایت دیگری به صفحه اصلی سایت خود می دهید، در حال ایجاد جریان Link juice به صفحه اصلی و سپس تمامی صفحات وبسایت خود هستید.

به عبارتی اعتبار دامنه مثل آب جاری می شود و در هر مرحله از ارزش آن کاسته می شود. به عنوان مثال اگر بک لینک به صفحه اصلی سایت شما اشاره داشته باشد، بیشترین اعتبار به صفحه اصلی منتقل خواهد شد و پس از آن صفحات دیگر مثل دسته بندی و غیره کمی از آن اعتبار را دریافت می کنند.

  ارزش طول عمر مشتری یا CLV چیست + نحوه محاسبه و بهبود آن

حالا اگر شما از لینک Nofollow استفاده کنید دیگر خبری از Link juice نخواهد بود و اساسا هیچ گونه اعتباری منتقل نمی شود. افزودن ویژگی Nofollow به لینک ها این امکان را فراهم می کند تا بدون اینکه اعتباری به سایت مقصد منتقل کنیم، آن لینک را برای کاربر سایت خود ایجاد کنیم تا بتواند از آن استفاده کند.

 

link juice

 

اضافه کردن لینک نوفالو Nofollow به وردپرس

اصافه کردن یک لینک به صورت nofollow در وردپرس، به سادگی آب خوردن است. این کار هم با خود وردپرس و هم به کمک افزونه های موجود انجام می شود. تفاوتی بین این دو وجود ندارد و می توانید از هر روشی که راحت تر هستید استفاده کنید.

 

روش اول: اضافه کردن دستی لینک نوفالو nofollow

1- متنی را که می خواهید لینک مد نظر خود را به آن اضافه کنید انتخاب کنید.

2- ابتدا anchor text (متنی که می خواهید تبدیل به لینک شود) خود را انتخاب کنید و سپس از نوار ابزار نوشته، روی آیکون لینک کلیک کنید.

3- روی سه نقطه کلیک کنید و “Edit as HTML” را انتخاب کنید.

4- حالا ویژگی نوفالو را اضافه کنید. (کد زیر)

rel=”nofollow”

 

 

اکنون لینک مورد نظر به صورت نوفالو در صفحه شما قرار گرفته و موتور جستجو آن را کراول نمی کند.

 

اضافه کردن دستی در وردپرس های قدیمی

اگر از نسخه قدیمی وردپرس استفاده می کنید، ممکن است مجبور شوید از طریقتب «متن» به کد منبع دسترسی داشته باشید. بنابراین ابتدا به تب «متن» بروید و سپس در این بخش، به صورت دستی ویژگی nofollow را اضافه کنید.

 

 

حالا لینک خود را پیدا کرده و ویژگی نوفالو را به آن اضافه کنید. (کد زیر)

rel=”nofollow”

 

پس از انجام این کار می توانید به تب “دیداری” بازگردید و ویرایش متن خود را انجام دهید.

 

ساخت لینک Nofollow در وردپرس با استفاده از افزونه

حقیقت این است که برای ایجاد لینک نوفالو در وردپرس نیازی به افزونه وجود ندارد و استفاده از روش دستی بهترین روش خواهد بود. اما اگر به هر دلیلی می خواهید از افزونه استفاده کنید می توانید این بخش را نیز مطالعه نمایید.

افزونه های مختلفی برای ساخت لینک Nofollow در وردپرس وجود دارند. بسته به اینکه از چه نوع افزونه ای برای انجام ابن کار استفاده می کنید، این مراحل متفاوت خواهد بود. در این آموزش ما از یکی از پر استفاده ترین افزونه های وردپرس به نام «All in One SEO for WordPress» استفاده می کنیم و مراحل ذکر شده در زیر، مخصوص این افزونه می باشد.

1- ابتدا افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و آن را فعال کنید.

2- به صفحه ویرایش پست خود که قصد افزودن لینک را دارید، بروید.

3- ابتدا anchor text (متنی که می خواهید تبدیل به لینک شود) خود را انتخاب کنید و سپس از نوار ابزار نوشته، روی آیکون لینک کلیک کنید.

4- لینک مورد نظر خود را در این فیلد قرار دهید.

ساخت لینک نوفالو در وردپرس

5- در همان کادر، یکسری گزینه های اضافی برای لینک از جمله گزینه «Add ‘nofollow’ to link» را نیز مشاهده خواهید کرد که باید آن را فعال کنید. با انتخاب این گزینه، کار ساخت لینک نوفالو تمام شده است.

  آموزش انتقال فایل های وردپرس به هاست با FTP

 

 

نکته: اکثر افزونه هایی که برای سئو سایت و بهینه سازی مورد استفاده قرار می گیرند، ویژگی لینک nofollow را در خود جای داده اند. بنابراین، اگر به دنبال بهینه سازی سایت خود هستید، می توانید افزونه ای با چندین ویژگی سئو نصب کنید و کار خود را ساده کنید.

 

چگونه بررسی کنیم که آیا یک لینک Nofollow است؟

این کار ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. زیرا لینک های فالو و نوفالو از نظر کاربران عادی یکسان به نظر می رسند. اما از دید یک توسعه دهنده، می توان تفاوت این دو لینک را به سادگی پیدا کرد و آنها را از یکدیگر تشخیص داد.

برای بررسی nofollow یا dofollow بودن لینک، باید موس را روی آن برده و راست کنید. سپس گزینه Inspect را انتخاب کنید. حالا پنجره مرورگر شما به دو قسمت تقسیم می شود که در پنل Inspect، می توانید سورس کد HTML پیوند را به همراه ویژگی nofollow مشاهده کنید. اگر در مقابل =rel کلمه “nofollow” نوشته شده بود لینک مورد نظر نوفالو و اگر “dofollow” نوشته شده بود لینک مورد نظر فالو خواهد بود.

 

inspect

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد، روش های زیادی برای ایجاد لینک nofollow در وردپرس وجود دارد. ساده ترین روش استفاده از روش دستی در ویرایشگرهای وردپرس می باشد که هم در گوتنبرگ و هم در ویرایشگر قدیمی نحوه ایجاد لینک نوفالو آموزش داده شد. همچنین اگر از افزونه سئویی متفاوت با آنچه در این آموزش بود استفاده می کنید، با مراجعه به توضیحات پلاگین و یا کمی کار با ابزارهای مختلف آن، می توانید نحوه اضافه کردن لینک نوفالو را بیابید.

استفاده به جا از لینک های nofollow از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اگر در جای لازم از آن استفاده نشود می تواند آسیب های جدی به سایت شما وارد کند. بنابراین آموختن نحوه ایجاد لینک nofollow در وردپرس، از اهمیت بالایی برخوردار است.

5/5 - (3 امتیاز)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *