Screaming Frog چیست؟ + 10 کاربرد اسکریمینگ فراگ در سئو

Screaming Frog چیست؟ + 10 کاربرد اسکریمینگ فراگ در سئو
0

اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog) یک ابزار محبوب برای تجزیه و تحلیل سایت ها از نظر سئو داخلی و سئو خارجی است. ما به کمک این ابزار می‌توانیم ساختار وب سایت را برای بهینه سازی عناصر موثر در سئو، بررسی کنیم. نرم افزار اسکریمینگ فراگ اشتباهات رایج مانند تگ‌های نادرست، محتوای تکراری، خطای 404 و انواع ریدایرکت معیوب را تشخیص و به ما اطلاع می‌دهد.

 

Screaming Frog چیست؟

نرم افزار اسکریمینگ فراگ در گروه نرم افزارهای کراولر یا خزنده قرار می‌گیرد. این نرم افزار تمام بخش‌های وب سایت را بررسی کرده و به یک سوال پاسخ می‌دهد: آیا وب سایت شما برای سئو بهینه سازی شده است؟ نرم افزار اسکریمینگ فراگ از روش موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ برای بررسی یک وب سایت استفاده می‌کند. اما هدف این نرم افزار از بررسی وب سایت شما نمایش ایرادات موجود در آن و برطرف کردن آن‌ها است.

البته که ما می‌توانیم تک به تک صفحات وب سایت را به شکل دستی بررسی کنیم. اما این کار به زمان و دانش زیادی نیاز دارد. با استفاده از نرم افزار Screaming Frog در وقت صرفه جویی می‌کنید.

 

Screaming Frog چطور کار می‌کند؟

نرم افزار اسکریمینگ فراگ اطلاعات مربوط به یک وب سایت را جمع آوری کرده و آن‌ها را طبقه بندی می‌کند. طبقه بندی در این نرم افزار به کمک جداول انجام می‌شود. هر کاربر می‌تواند از فیلترهای مختلف برای مرتب سازی این جداول استفاده کند. در این نرم افزار 40 فیلتر مختلف برای دسته بندی اطلاعات وجود دارد.

این نرم افزار در انواع سیستم عامل مک و ویندوز قابل نصب است. اطلاعات جمع آوری شده در این نرم افزار لینک‌ها، تصاویر، کدهای CSS و دیگر موارد مربوط به عملکرد وب سایت را شامل می‌شود.

نسخه رایگان نرم افزار با نام “فراگ” شناخته می‌شود. در این نسخه می‌توانیم از بیشتر امکانات اسکریمینگ فراگ استفاده کنیم. با خرید نسخه پریمیوم نرم افزار، می‌توانید آن را با گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول همگام کنید (کرک آن نیز موجود می باشد و می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از نسخه پریمیوم آن استفاده کنید.)

 

اسکریمینگ فراگ چیست؟

 

چرا باید از Screaming Frog استفاده کنیم؟

برای انجام هر کاری به چک لیست نیاز داریم و نرم افزار اسکریمینگ فراگ بهترین چک لیست سئو را در اختیار ما قرار می‌دهد. جالب است بدانید که آمازون، دیزنی، گوگل و اپل از این نرم افزار برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده می‌کنند.

اگر بررسی هر صفحه از وب سایت را به شکل دستی انجام دهیم، ممکن است ریدایرکشن نادرست، محتوای تکراری و دیگر خطاهای کوچک نادیده گرفته شود. هر کدام از خطاهای بزرگ و کوچک، امتیاز سئو وب سایت را کاهش می‌دهند. برای قرار گرفتن در میان نتایج برتر گوگل به تمام 100 امتیاز سئو نیاز داریم.

  بک لینک EDU چیست؟ + فواید رپورتاژ دانشگاهی

 

مزایای استفاده از Screaming Frog

رابط کاربری اسکریمینگ فراگ ساده است و تمام کارها در آن به راحتی انجام می‌شود. اطلاعات وب سایت در این نرم افزار به شکل جداول نمایش داده می‌شود. با نمایش اطلاعات در جداول بررسی آن‌ها بسیار ساده‌تر انجام خواهد شد.

 • رابط کاربری ساده
 • امکان ایجاد نقشه وب سایت XML
 • شناسایی لینک‌های شکسته
 • ایجاد ایندکس وب سایت
 • یافتن ریدایرکت های موقت و دائمی
 • تجزیه و تحلیل داده های متا
 • جستجوی محتوای تکراری
 • بررسی فایل robots.txt و دستورالعمل های دیگر
 •  تحلیل معماری سایت

 

10 کاربرد اسکریمینگ فراگ در سئو

1- تشخیص لینک‌های معیوب

یکی از مهم‌ترین معیارهای گوگل در طبقه بندی وب سایت‌های مختلف از سال 2016 وجود لینک‌های معیوب است. وجود لینک‌های معیوب نشان می‌دهد که وب سایت شما به‌روزرسانی نشده و قدیمی است. اگر در یک وب سایت لینک‌های معیوب وجود داشته باشد، کاربران مدت زمان کمتری از وب سایت استفاده می‌کنند. در نتیجه موارد گفته شده، سئو وب سایت شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و امتیاز کمتری کسب می‌کنید.

 

2- تشخیص محتوای تکراری

یکی از عوامل مهم در سئو، محتوای وب سایت شما است. اگر محتوای وب سایت شما کپی از وب سایت دیگر تشخیص داده شود، امتیاز سئو کاهش پیدا می‌کند. نرم افزار اسکریمینگ فراگ محتوای وب سایت شما را با وب سایت‌های دیگر مقایسه کرده و محتوای تکراری را تشخیص می‌دهد.

این نرم افزار در قدم اول محتوای موجود در تمام صفحات وب سایت شما را بررسی می‌کند و در قدم بعدی تمام وب سایت‌های هم زبان را بررسی خواهد کرد. اگر وب سایت شما به زبان فارسی باشد، اسکریمینگ فراگ تمام وب سایت‌های فارسی را برای یافتن محتوای مشابه بررسی می‌کند.

 

3- تشخیص تگ عنوان اشتباه

تگ عنوان محتوای درون یک صفحه را به کاربران معرفی می‌کند. این تگ به کاربران می‌گوید که چه محتوایی را در صفحه خواهند دید. گم شدن تگ‌های عنوان یا با مشکل رو به رو شدن آن‌ها رتبه سئو وب سایت شما را کاهش می‌دهد.

نکته: تگ عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در نرخ کلیک کاربران نیز نیز می باشد. به عبارتی، کاربران با خواندن تگ عنوان ترغیب به کلیک کردن روی آن می شوند و در نهایت وارد سایت شما می شوند.

 

4- ایجاد نقشه وب سایت XML

امروزه، هر وب سایت باید یک نقشه XML داشته باشد. این نقشه به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحات وب سایت شما را پیدا کرده و آن را بررسی کنند. یک موتور جستجو به کمک نقشه XML ساختار وب سایت را درک کرده و بر اساس آن یک وب سایت را رتبه بندی می‌کند.

 

5- بررسی انواع ریدایرکشن

زمانی که آدرس URL یکی از صفحات وب سایت خود را تغییر می‌دهید، باید با استفاده از ریدایرکشن، آدرس گذشته را به آدرس جدید ریدایرکت کنید. نرم افزار اسکریمینگ فراگ تمام ریدایرکشن‌های وب سایت شما را بررسی کرده و در صورت وجود خطا به شما اطلاع می‌دهد.

 

6- تصویر سازی از معماری وب سایت

معماری هر وب سایت از روش شما برای دسته بندی، ایجاد ساختارها و لینک‌های درونی محتوا تشکیل می‌شود. معماری سایت یکی از اصول مهم در سئو به حساب می‌آید. اگر معماری وب سایت شما برای سئو مناسب باشد به هدایت درست کاربران کمک می‌کند و اگر کاربران به درستی هدایت شوند، امتیاز سئو وب سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

  دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه چیست + 11 روش افزایش آن در ماز

گوگل با بررسی معماری وب سایت و کاربر پسند بودن آن، وب سایت شما را ایندکس می‌کند. در نتیجه زمانی که کاربر یکی از کلمات کلیدی وب سایت شما را جستجو کند، گوگل آن را در وب سایت شما تشخیص داده و نمایش می‌دهد.

 

7- بررسی عنوان صفحات و اطلاعات متا

یک صفحه از وب سایت خود را تصور کنید. در این صفحه چه اطلاعاتی وجود دارد؟ عنوان صفحه و اطلاعات متا به این سوال پاسخ می‌دهند. اگر عنوان صفحه جذابیت کافی را داشته باشد و توضیحات متا قانع کننده باشد، نرخ کلیک وب سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

نرم افزار اسکریمینگ فراگ عنوان و اطلاعات متا را بررسی کرده و در بهبود آن به شما کمک می‌کند. برای مثال طول عنوان مطلب و اطلاعات متا نباید از مقدار مشخصی بیشتر باشد. بیشتر بودن آن‌ها باعث کسب امتیاز منفی در سئو خواهد بود.

 

8- استخراج اطلاعات از کدهای HTML

نرم افزار اسکریمینگ فراگ اطلاعات یک وب سایت را به کمک کدهای CSS و Xpath استخراج می‌کند. استخراج اطلاعات یک وب سایت به شما کمک می‌کند تا بدانید کدام کلمات کلیدی یا کدام دسته بندی محتوا، ترافیک را به یک وب سایت هدایت می‌کنند. به کمک این ویژگی می‌توانید وب سایت‌های برتر را بررسی کرده و از آن‌ها الگو برداری کنید.

 

9- بررسی سرعت وب سایت

این نرم افزار با ویژگی PageSpeed Insights گوگل سرعت بارگذاری وب سایت شما را بررسی می‌کند. سرعت بارگذاری وب سایت در امتیاز سئو تاثیرگذار است. این نکته را در نظر داشته باشید که یک وب سایت کند هرگز در رتبه اول جستجو گوگل قرار نمی‌گیرد.

 

10- بررسی ریسپانس کد

آیا تمام صفحات وب سایت شما به درستی کار می‌کند؟ اسکریمینگ فراگ به این سوال پاسخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم افزار بررسی “Response Codes” است.

مهم‌ترین کدهای HTTP

 • کد 200: این صفحه به درستی کار می‌کند.
 • کد 301: ریدایرکشن از نوع 301 (دائمی) انجام شده است.
 • کد 302: ریدایرکشن از نوع 302 (موقت) انجام شده است.
 • کد 404: صفحه مورد نظر پیدا نشد.
 • کد 500: سرور میزبانی وب سایت با مشکل رو به رو است.
 • کد 503: وب سایت غیر قابل دسترسی است.

نکته: در صورت مشاهده خطای 404 می‌توانید از ریدایرکشن 301 برای حل مشکل استفاده کنید. وجود هر نوع خطا در وب سایت نمره سئو را کاهش می‌دهد.

 

جمع بندی

اسکریمینگ فراگ می‌تواند بهترین همراه در بهینه سازی سئو وب سایت شما باشد. این نرم افزار تمام بخش‌های یک وب سایت را بررسی کرده و اطلاعات را جمع آوری می‌کند. اطلاعات جمع آوری شده مثل یک معجزه در جداول مرتب می‌شوند. اطلاعات مرتب شده در جداول بهبود هر بخش را به یک کار ساده تبدیل می‌کنند.

از طرفی باید بدانید که استفاده از این نرم افزار به سادگی کار با افزونه‌های سئو نیست. اما یادگیری کار با نرم افزار اسکریمینگ فراگ می‌تواند در کسب امتیاز بیشتر سئو موثر باشد. به کمک این نرم افزار می‌توانید تمام مشکلات وب سایت را برطرف کرده و امتیاز سئو وب سایت خود را به 100 نزدیکتر کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *