تفاوت دسته و برچسب در وردپرس چیست؟ + 8 نکته استفاده از آنها

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس
1

زمانی که سایت وردپرسی خود را راه‌اندازی می‌کنید و تصمیم به انتشار اولین پستتان می‌گیرید، در نوار کناری صفحه ایجاد پست، تب برچسب‌ها و دسته‌ها را مشاهده خواهید کرد. شاید شما هم مانند اکثر کاربران تفاوت دسته و برچسب در وردپرس را نمی‌دانید و در این فکر هستید که کدام یک بیشترین تاثیر را روی سئو سایت شما می‌گذارد.

در یک جمله کوتاه باید بگوییم دسته‌ها برای گروه‌بندی مطالب سایت شما هستند، در حالی که تگ‌ها پست‌های شما را برچسب‌گذاری می‌کنند و استفاده صحیح از هر دو اینها در بهبود سئو داخلی و تجربه کاربری سایت شما بسیار موثر است. ما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تفاوت دسته و تگ در وردپرس و تاثیر آنها بر عملکرد سایت، دسترسی بهتر کاربران به محتواها و همچنین سئو سایتتان بپردازیم.

 

تعریف برچسب در وردپرس

اگر می‌خواهید محتوای شما با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص شناسایی شود، از برچسب‌ها در وردپرس استفاده کنید. هدف استفاده از تگ‌ها توصیف دقیق‌تر جزئیات پست‌های شماست تا بازدیدکننده سایتتان با تایپ یک کلمه کلیدی در نوار جستجو آن، سریع‌تر محتوای مورد نظرش را پیدا کند.

تنها کاری که باید در این زمینه انجام دهید انتخاب کلمات یا عبارت‌هایی است که به بهترین شکل پست شما را توصیف کنند. شما برای پست‌های خود می‌توانید چندین تگ را انتخاب کنید و هیچ مشکلی به‌وجود نخواهد آورد. اما استفاده از تگ های بی ارتباط کار کاملا اشتباهی است.

به‌عنوان مثال اگر یک سایت ورزشی دارید و می‌خواهید پست هایی در مورد علی دایی و افتخارهای آسیایی او بنویسید، می‌توانید چندین تگ مختلف مانند علی دایی، مدال آسیایی، فوتبال و موارد مشابه را اضافه کنید. برچسب‌ها به‌طور کلی جزئیات محتوای شما را مشخص می‌کنند.

 

تفاوت تگ و دسته در وردپرس

 

کاربران زمانی که بر روی یک تگ کلیک می کنند، می توانند محتواهای مرتبط با آن را مشاهده کنند. به عنوان مثال اگر شما مطالبی در سایت خود مرتبط با وردپرس نوشته اید، بهتر است یک تگ با عنوان وردپرس ایجاد کنید و این تگ را به پست های مرتبط اضافه کنید تا کاربر با رفتن به صفحه تگ شما مطالب مرتبط را مشاهده کند.

تصور غلطی که از سالیان گذشته در مورد تگ ها باقی مانده این است که هر چه تگ بیشتری برای یک مطلب بزنیم رتبه بهتری در گوگل می گیریم و یا ورودی های ما افزایش پیدا می کنند. اما این ترفند سال هاست که دیگر کار نمی کند و امروز با اینکار سایت خود را در خطر پنالتی شدن قرار می دهید. در واقع شما باید از تگ ها برای بهبود تجربه کاربری سایت خود و همچنین درک بهتر ربات های گوگل از محتوای سایتتان استفاده کنید و چون گوگل به تجربه کاربری اهمیت زیادی می دهد، رتبه شما را بهبود خواهد داد. بنابراین این تاثیر غیرمستقیم خواهد بود.

 

تگ ها در وردپرس

 

تعریف دسته‌ها در وردپرس

برای درک بهتر تفاوت دسته و برچسب در وردپرس باید بدانید دسته‌ها برای هر سایت وردپرسی لازم هستند. هدف از ایجاد دسته‌ها گروه‌بندی محتوا در سایت‌های وردپرسی است. یک دسته می‌تواند یک موضوع واحد یا گروهی از موضوعاتی باشد که به یکدیگر ارتباط دارند.

  مقایسه المنتور و ویژوال کامپوزر در 8 فاکتور مهم

هدف اصلی اضافه کردن یک دسته به پست‌ها مرتب کردن پست‌ها است تا کاربران و بازدیدکنندگان سایتتان، راحت‌تر به‌ آن‌ها دسترسی داشته باشند. گاهی مطلب و یا محصول شما باید در چندین دسته بندی قرار بگیرد.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک پست در مورد افزایش امنیت سایت وردپرسی خود بنویسید، می‌توانید آن مطلب را در دسته امنیت قرار دهید. به همین شکل اگر دسته بندی با عنوان وردپرس دارید باید آن را در این دسته نیز قرار دهید چرا که به آن نیز مرتبط می شود.

به یاد داشته باشید که مهم است برای محتوای خود یک دسته انتخاب کنید. اگر این کار را انجام ندهید، وردپرس به‌صورت خودکار پست شما را در دسته پیش‌فرض خود به اسم «دسته‌بندی نشده» (Uncategorized) قرار خواهد داد.

 

دسته ها در وردپرس

 

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس

گرچه ممکن است به نظر برسد که بین دسته و تگ در وردپرس تفاوتی وجود ندارد اما در واقع این دو متفاوت با یکدیگر هستند. هدف استفاده از هر دو گروه‌بندی و دسته بندی محتواها برای راحت تر پیدا کردن آنهاست. اما با آنکه شما همیشه ملزم به انتخاب حداقل یک دسته‌ برای پست خود هستید ولی می‌توانید برای آن برچسب تعیین نکنید.

بدون تردید استفاده از تگ‌ها در وردپرس مفید است اما اگر دوست ندارید، کسی شما را مجبور به استفاده از آن‌ها نکرده است. اما اگر برای پست خود دسته‌ای را مشخص نکنید، همان‌طور که گفتیم وردپرس این کار را برای شما انجام خواهد داد و آنها را در دسته ای به نام «دسته‌بندی نشده» قرار می دهد.

از این نظر هم به تفاوت دسته و برچسب در وردپرس می‌توانیم نگاه کنیم که دسته ها محتواهای شما را به صورت کلی تر و تگ ها آنها را به صورت جزئی تر دسته بندی و مرتب می کنند.

بنابراین امکان استفاده از چندین تگ مرتبط در یک پست وجود دارد اما در همانطور که قبل تر گفته شد نباید در استفاده از آنها زیاده روی کنید چون نه تنها برای شما سودی نخواهد داشت بلکه باعث ایجاد یکسری صفحات اضافه در سایت شما می شود که گوگل خیلی این موضوع را نمی پسندد.

 

نحوه استفاده از دسته‌ها و تگ‌ها در وردپرس

شما زمان نوشتن یک پست جدید در وردپرس، سریعا نیز می‌توانید دسته‌‌ها و تگ‌های آن را اضافه کنید. زمانی که در حال ویرایش یا ایجاد یک پست هستید، گزینه اضافه کردن تگ‌ها و دسته‌ها را می‌توانید در بخش سمت چپ تنظیمات پست پیدا کنید.

 

اضافه کردن دسته در وردپرس

اضافه کردن تگ در وردپرس

 

کلیک روی گزینه نوشته‌ها در داشبورد وردپرس یک راه دیگر برای اضافه یا ادیت کردن دسته‌ها است. پس از کلیک روی این گزینه، روی دکمه دسته‌ها کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود به‌راحتی می‌توانید یک دسته جدید را اضافه کنید.

گرچه هر دسته باید یک نام، نامک و توضیح داشته باشد. همچنین باید سلسله مراتب دسته را مشخص کنید که دسته مادر است یا زیر دسته یک دسته دیگر قرار می‌گیرد.

 

اضافه کردن دسته در وردپرس

 

برای اضافه کردن تگ در وردپرس نیز باید همین مراحل را طی کنید اما اینبار به جای گزینه دسته‌ها، برچسب‌ها را از زیر منو نوشته ها انتخاب کنید.

 

اضافه کردن تگ در وردپرس

 

تعداد دسته‌ها در وردپرس

اکثر کاربران با آن‌که تفاوت دسته و برچسب در وردپرس را می‌دانند اما برای دسته‌بندی پست‌های خود با مشکل روبرو می‌شوند. دسته‌ها پست‌های مختلفی را در بر می‌گیرند و می‌توانید از برچسب‌ها و زیر دسته‌ها برای تقسیم پست‌های خود به گروه‌های کوچکتر استفاده کنید.

  6 بهترین افزونه های ورود دو مرحله ای وردپرس رایگان

داشتن چندین دسته برای اکثر پست‌ها مشکلی ندارد. از 5 الی 10 دسته استفاده کنید تا مطمئن شوید که مطالب شما به‌راحتی قابل پیدا کردن است. برای شروع می‌توانید 4 یا 5 دسته مادر داشته باشید و پس از درک بهتر تفاوت دسته و برچسب در وردپرس، تعداد دسته‌ها را افزایش دهید. از طرفی اگر به نظرتان پست‌های زیادی در یک دسته جا می‌گیرند، می‌توانید از زیر دسته‌ها استفاده کنید.

 

نحوه اضافه کردن نام دسته‌ها در URL مطالب

بسیاری از سایت‌ها در URL مطالب خود از نام دسته‌ها نیز استفاده می‌کنند. یعنی در URL مطلب شما اسم دسته ای که در آن درج شده هم به صورت زیر اضافه می شود:

Domain.com/blog/programming/what-is-java

شما نیز می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید. از داشبورد وردپرس خود به بخش تنظیمات بروید و سپس گزینه پیوندهای یکتا (Permalinks) را انتخاب کنید.

 

نحوه اضافه کردن نام دسته‌ها در URL مطالب

 

در این بخش می‌توانید ساختار نمایش لینک‌های سایت خود را تغییر دهید. معمولا وردپرس لینک‌های با ساختار قدیمی را به لینک‌های جدید ری‌دایرکت می‌کند. بنابراین باید مطمئن شوید لینک‌هایتان درست کار می‌کنند. همچنین می‌توانید با استفاده از ری‌دایرکت 301 در وردپرس، لینک قبلی را به جدید هدایت کنید.

بسیاری از سایت‌ها نام دسته‌های وردپرس را در URL مطالب خود قرار می‌دهند. اما ما توصیه می‌کنیم تا جای ممکن ساختار لینک را ساده و کوتاه نگه دارید تا برای حفظ نظم محتوای خود بیشترین انعطاف‌پذیری را داشته باشید.همچنین به عقیده برخی از متخصصان سئو، ساختار لینک هرچه کوتاه‌تر باشد بهتر است. اما به هر دلیلی اگر قصد اضافه کردن نام دسته ها را به URL مطالب خود دارید باید مطابق تصویر زیر عمل کنید:

 

نحوه اضافه کردن نام دسته‌ها در URL مطالب

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در بخش ساختار دلخواه باید ابتدا /%category%/ و سپس /%postname%/ را قرار دهید تا نام دسته به URL های مطالب شما اضافه شود.

 

بهترین نحوه استفاده از دسته‌ها و برچسب‌ها از نظر سئو

تا اینجای مطلب به تفاوت دسته و برچسب در وردپرس پرداختیم. این دو نقش مهمی در افزایش رتبه سایت شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو ایفا می‌کنند و همچنین تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت شما را بهبود می دهند. حالا می خواهیم ببینیم بهترین روش استفاده از دسته‌ها و برچسب‌ها از نظر سئو چیست.

 

1- تحقیق در مورد کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید پست شما در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشد و بیشترین ترافیک را به خود جذب کند، باید بدانید از کلمات کلیدی در دسته‌ها و برچسب‌های پست خود استفاده کنید.

بهترین راه برای آن بررسی کلمات کلیدی رقبا با ابزارهای مختلف، بررسی کلمات کلیدی جستجو شده در هر موتور جستجو و انتخاب مرتبط‌ترین عبارات کلیدی با محتوای سایتتان است. فقط نکته مهم این است که از کلمات کلیدی غیرضروری و غیرمرتبط با محتوای پست خود استفاده نکنید، چون تاثیر منفی روی سئوی سایت شما می‌گذارد.

 

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

 

2- ایجاد ساختار سازمانی

قبل از انتشار محتوای خود روی سایت وردپرسی‌تان، بهتر است ابتدا یک معماری سایت بی نقص ایجاد کنید. با انجام این کار، جلو ایجاد ری‌دایرکت‌ها را برای تغییر دسته‌ها، زیر دسته‌ها و تگ ها در آینده می گیرید.

براساس کلمات کلیدی که پیدا کردید، می‌توانید از برچسب‌ها و دسته‌های مرتبط استفاده کنید تا پست‌های شما شانس بیشتری برای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبانتان داشته باشند. فراموش نکنید هرگز نباید برای هر پست بیشتر از 5 الی 10 دسته انتخاب کنید، چون مشکلات مختلفی را برای سایت وردپرسی شما ایجاد خواهد کرد.

 

3- خودداری از ایجاد چندین دسته متفاوت برای چندین نویسنده

اکثر افراد برای هر نویسنده سایت خود دسته جداگانه‌ای را اختصاص می‌دهند تا پست‌هایشان جدا باشد و کارشان ساده شود. اما این کار یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که می‌توانید مرتکب شوید. خود وردپرس یک سیستم دسته‌بندی نویسندگان دارد، بنابراین لطفا برای هر نویسنده سایت خود یک دسته جداگانه تعریف نکنید.

  مقایسه Wordfence با iThemes Security - کدام بهتر است؟

 

4- از برچسب‌ها و دسته‌های نامناسب استفاده نکنید

با آن‌که استفاده از برچسب‌ها و دسته‌های نامناسب می تواند سایتتان را در دسترس مخاطبان بیشتری قرار دهد اما با این کار سایت خود را در معرض خطر پنالتی گوگل قرار می‌دهید. بنابراین هر زمان که لازم بود از برچسب‌ها و دسته‌ها استفاده کنید باید بدانید که هدف از این کار هدایت بهتر کاربران است و نه گرفتن رتبه بهتر گوگل. اگر فکر می کنید درک این موارد برایتان دشوار است می‌توانید از یک متخصص سئو کمک بگیرید.

 

فرق برچسب و دسته در وردپرس

 

5- از برچسب‌ها و دسته‌های تکراری استفاده نکنید

همان‌طور که در توضیح تفاوت دسته و برچسب در وردپرس گفتیم، هدف از این دو پیدا کردن سریع محتوا است. به همین دلیل نباید از برچسب‌ها و دسته‌های با نام مشابه برای پست‌های خود استفاده کنید. اجازه دهید یک مثال بزنیم.

اگر یک دسته به اسم «تم‌های قرمز وردپرس» داشته باشید، نباید از دسته‌ها و برچسب‌های با نام مشابه استفاده کنید، چون تکراری است و موتورهای جستجو را گیج خواهد کرد.

 

6- استفاده از دسته‌ها و برچسب‌های مفرد یا جمع

زمان انتشار محتوا شاید ندانید از برچسب‌ها و دسته‌های مفرد یا جمع (تم یا تم‌ها) استفاده کنید. در جواب باید بگوییم همه چیز به نیاز شما بستگی داشته و امکان استفاده از هر کدام وجود دارد.

 

7- تعداد برچسب‌های هر پست را کنترل کنید

با آن‌که تعداد مشخصی برای تعداد برچسب‌های هر پست ذکر نشده است اما باید دقت کنید هر برچسبی که ایجاد می‌کنید، یک صفحه آرشیو جداگانه ایجاد خواهد کرد. بنابراین در استفاده از برچسب‌ها دقت و حساسیت کافی را داشته باشید.

 

تعداد برچسب مناسب برای هر مطلب

 

8- استفاده از نام‌های قابل فهم برای دسته‌ها

برای افزایش کاربرپسند بودن سایت خود، حتما از اسامی برای دسته‌های آن استفاده کنید که کاربر سریعا متوجه معنای دسته و هدف استفاده از آن شود. انجام این کار همچنین باعث خواهد شد بازدیدکنندگان سایت شما زمان گردش در آن، بدون مشکل محتوای مورد نظرشان را پیدا کنند.

 

دسته‌ها در مقابل با برچسب‌ها: کدام یک برای سئو بهتر است؟

حالا که تفاوت دسته و برچسب در وردپرس را متوجه شدید، شاید بپرسید استفاده از کدام یک برای سئو بهتر بوده یا کدام یک بهتر از دیگری است؟ پاسخ صحیح به این سوال را باید با توجه به اهداف مختلف داد. اما هیچ دلیل خاصی وجود ندارد که برچسب‌ها در وردپرس برتر از دسته‌ها باشند یا برعکس.

شما می‌توانید برای دسته بندی مطالب خود فقط از دسته‌ها استفاده کنید و کلا از تگ ها استفاده نکنید. اگرچه، به نظر ما استفاده مناسب و به جا از هر دو آنها بهتر است چرا که باعث می شود کاربران زمان گردش در سایت شما، راحت‌تر محتوای مورد نظرشان را بیابند.

در نهایت هر تصمیمی که می‌گیرید، هدف شما باید بهبود تجربه کاربری باشد. چون با بهبود تجربه کاربری رتبه‌بندی سایتتان در نتایج موتورهای جستجو بهتر خواهد شد.

 

سخن نهایی

به‌عنوان جمع‌بندی تفاوت دسته و برچسب در وردپرس باید بگوییم که استفاده از آن‌ها به معنای آسایش خوانندگان سایتتان در پیدا کردن مطالبتان است. دسته‌ها و برچسب‌ها نقش اساسی در بهبود رتبه‌بندی سئوی سایت شما دارند. بنابراین کمی وقت بگذارید و ساختار دسته‌ها و برچسب‌های پست‌های سایت وردپرسی خود را درست کنید.

فراموش نکنید، استفاده از این دو باید در جای مناسب و به‌شکل صحیح باشد و مجددا تاکید می‌کنیم از تگ‌ها و دسته‌بندی‌های غیرمرتبط استفاده نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی زمانیان گفت:

    عالی بود من همش فکر میکردم هرچی برچسب بیشتر بزنی بهتره برای سئو :))