0

اقتصاد گیگ (Gig Economy) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

امروزه با توجه به افزایش رقابت در سطح نیروی کار در جهان، بسیاری از افراد برای کسب درآمد به اقتصاد گیگ روی آورده‌اند. اقتصاد گیگ Gig با توجه به فرآیندی که ایجاد می‌کند می‌تواند نیروی کار مناسبی به کارفرمایان ارائه دهد تا به جای گرفتن نیروی دائمی و پرداخت حقوق بیشتر، کار خود را به صورت پروژه‌ای به آن‌ها تحویل دهند. این اقتصاد هم برای کارفرمایان و هم برای فریلنسرها می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. در ادامه به صورت جامع به بررسی مزایا و معایب این اقتصاد جدید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

اقتصاد گیگ چیست؟

اقتصاد گیگ Gig نوعی اقتصاد بازار آزاد است که در آن کارفرمایان برای رفع نیازهای خود به جای به کارگیری نیروی دائم، پروژه‌های کوتاه مدت تعریف می‌کنند. افزایش تعداد نیروی کار، عدم پوشش درآمد افراد از شغل‌های دائمی و مشکلات اقتصادی افراد جامعه باعث شده است تا بسیاری از افراد به دنبال درآمد از کار پاره وقت و به صورت پروژه‌ای باشند.

کارگران که در اقتصاد گیگ به فریلنسرها یا کارگران گیگ شناخته می‌شوند به جای مشغول شدن در یک کار حضوری و دائمی به مشاغل قراردادی، نیمه وقت و پروژه‌ای به صورت فریلنسری روی می‌آورند. این افراد سعی می‌کنند تا زمان خود در شغلشان را مدیریت کنند و از حضور در  ساعت مشخصی در شرکت بیزارند.

بسیاری از افراد بیان می‌کنند که کارگران گیگ یا فریلنسرها درآمد زیادی ندارند و بیشتر آن‌ها برای گذراندن زندگی شخصی مجبور به این کار هستند. افراد زیادی در اقتصاد گیگ با میل شخصی و با علاقه زیاد به کار فریلنسری مشغول می‌شوند. بعضاً درآمد آن‌ها از این کار نیز خوب است و با توجه به زمانی که برای فعالیت در این شغل انتخاب می‌کنند درآمد متناسبی نیز کسب می‌کنند.

به طور کلی نمی‌توان برای مشاغل موجود در اقتصاد گیگ یک نسخه واحد پیچید. هر پروژه ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد و کارفرمایان در اقتصاد گیگ ممکن است مبالغ خوبی برای افراد حرفه‌ای در این مشاغل پرداخت کنند. بنابراین افرادی که مهارت خاصی دارند می‌توانند در اقتصاد گیگ مشغول به کار شوند و درآمد خوبی نیز داشته باشند.

 

اقتصاد گیگ چیست؟

 

اصطلاح اقتصاد گیگ به یک فضای عمومی اطلاق می‌شود که در آن نیروی کار در ازای تعهدات کوتاه مدت فعالیت‌های مشخصی انجام می‌دهد و از کارفرما مبالغ توافق شده‌ای را دریافت می‌کند. جالب است بدانید که در انگلستان 3.5 میلیون نفر و در آمریکا تقریباً 5 میلیون نفر در اقتصاد گیگ به صورت فریلنسری مشغول به فعالیت هستند.

پلتفرم‌های اقتصاد گیگ با توجه به مزایایی که دارند روز به روز محبوب تر می‌شوند. در اقتصاد گیگ تقاضا بیشتر از کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا، کانادا، انگلستان و آلمان ایجاد می‌شود و عرضه نیروی کار معمولاً از کشورهای کم درآمد مثل هند و فیلیپین است. با توجه به اینکه پروژه‌های ایجاد شده در اقتصاد گیگ قیمت مناسبی هم برای مجری و هم برای کارفرما دارد، دو طرف می‌توانند به خوبی از این سیستم اقتصادی بهره مند شوند.

 

دلایل توسعه اقتصاد گیگ تا به امروز

یکی از مهم ترین دلایل توسعه اقتصاد گیگ، عدم وجود مشاغل دائمی و افزایش بیکاری در سطح جامعه است. اقتصاد Gig در سال 2008 که سقوط مالی بزرگی در جهان اتفاق افتاد توسعه زیادی پیدا کرد و افراد زیادی در سر تا سر دنیا به جهت کسب درآمد به آن روی آوردند. نکته جالب اینجا بود که بعضی از افراد که برای انجام کاری به صورت فریلنسری در پلتفرم اقتصاد گیگ فعالیت خود را شروع می‌کردند شغل دائمی نیز داشتند. این افراد با هدف داشتن درآمد بیشتر و انجام کار مورد علاقه خود در وقت‌های آزاد در این پلتفرم مشغول به کار می‌شدند.

افراد جوان، میانسالان و یا حتی سالمندان در پلتفرم اقتصاد گیگ مشغول به فعالیت هستند. مطالعات نشان داده است که جوانان 18 تا 35 سال در این پلتفرم طیف وسیعی از فریلنسرها را تشکیل می‌دهند. این افراد با هدف انجام دادن کار مورد علاقه خود و کسب درآمد شخصی به این اقتصاد روی آورده‌اند.

میانسالان نیز بعضاً به دلیل آن که درآمد حاصل از شغل‌های اصلی، کفاف زندگی شان را نمی‌دهد در این پلتفرم به فعالیت می‌پردازند. سالمندان و بازنشسته‌ها نیز با توجه به اینکه وقت آزاد زیادی در روز دارند و همچنین حقوقی که به عنوان مستمری دریافت می‌کنند گاها کافی نیست در اقتصاد گیگ مشغول به فعالیت هستند.

 

اقتصاد Gig

بسیاری از افراد در سطح جهان به کلی با اقتصاد گیگ مخالف‌ هستند. این افراد معتقد هستند که پیشرفت فناوری باعث توسعه اقتصاد گیگ شده است و اگر به همین شکل ادامه پیدا کند سرانجام خوبی نخواهد داشت. واقعیت این است که تکنولوژی فقط کمک کننده است و دلیل توسعه این پلتفرم خود افراد هستند.

کسی از آینده اقتصاد گیگ خبر ندارد ولی چیزی که تمام محققان این حوزه به آن اشاره می‌کنند این است که با توجه به تغییر سبک زندگی افراد و سخت تر شدن کسب درآمد برای افراد مختلف در جامعه، اقتصاد گیگ بیش از بیش رشد خواهد کرد. از نظر آن‌ها اقتصاد گیگ فعلاً در مرحله بلوغ قرار دارد و روزی فرا می‌رسد که این اقتصاد بخش زیادی از گردش نقدینگی در سطح دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.

چیزی که مشخص است این است که امروزه بر خلاف گذشته افراد بسیار زیادی در مورد اقتصاد گیگ شنیده‌اند و یا در آن مشغول فعالیت هستند. اقتصاد گیگ به مانند سایر پلتفرم‌های اقتصادی دارای مزایا و معایب مختلفی است که باعث می‌شود بسیاری از افراد به آن جذب شوند یا اینکه بعد از مدتی فعالیت در آن کار خود را رها کنند و به دنبال یک شغل دائمی بگردند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این اقتصاد می‌پردازیم.

  23 راز یک فریلنسر موفق برای کسب بیشترین درآمد

 

مزایای اقتصاد گیگ

اقتصاد گیگ یک اقتصاد بازار آزاد است که با توجه به مزایایی که برای قشر کارمندان، فریلنسرها و کارفرمایان دارد روز به روز توسعه بیشتری پیدا می‌کند. کارجویانی که به دنبال کار دائمی هستند ولی به دلایل مختلف نمی‌توانند کار مورد نظر خود را جهت امرار معاش خود پیدا کنند به ناچار به اقتصاد گیگ روی می‌آورند و قصد کسب درآمد از آن را دارند.

اقتصاد گیگ یک اقتصاد نو ظهور است که به علت مزایای زیادی که دارد قابلیت توسعه بسیار زیادی خواهد داشت. بنا به مطالعات مختلف پیش بینی می‌شود که در سال 2030 از هر دو نفر، یک نفر در اقتصاد گیگ در حال کسب درآمد باشد. اقتصاد گیگ فرصتی فراهم نموده است تا افراد مختلف که از شغل خود ناراضی هستند در آن مشغول به فعالیت باشند. سؤالی که ممکن است برای افراد مختلف پیش آید این است که چرا اقتصاد گیگ هم برای کارفرمایان و هم برای فریلنسرها جذابیت دارد؟ در ادامه با استناد به مزایای اقتصاد گیگ به پاسخ این سؤال خواهیم رسید.

 

1- انعطاف پذیری کسب و کارها در اقتصاد Gig

انعطاف پذیری مهم ترین ویژگی و مزیت اقتصاد گیگ است که باعث شده است میلیون‌ها نفر کار کردن در آن را به بازارهای دیگر ترجیح بدهند. انعطاف پذیری بزرگترین جاذبه کار در اقتصاد گیگ است. به عنوان مثال کارمندی که در یک شرکت به صورت قرارداد بلند مدت مشغول به کار است هر روز در ساعت مشخصی باید در محل کار خود حاضر شود. حال تصور کنید که یک روز بیمار شود یا کار مهمی برایش پیش آید. این کارمند مجبور است از کارفرمای خود تقاضای مرخصی کند و حتی احتمال دارد درخواست مرخصی او به دلایل مختلف رد شود.

فردی که در مشاغل مختلف اقتصاد گیگ مشغول به فعالیت است اگر یک روز بیمار شود یا کار مهمی داشته باشد می‌تواند زمان خود را طوری تنظیم کند که کارهایش را در وقت دیگری بتواند انجام دهد. این کارمند دیگر مجبور نیست که حتماً از صبح تا بعد از ظهر کار کند. بسته به شرایط مختلف و سبک زندگی فردی، او می‌تواند در هر ساعتی که فرصت آزاد داشت کار خود را انجام دهد.

 

فریلنسری

فریلنسر در اقتصاد گیگ باید طوری برنامه ریزی کند تا پروژه‌ای که تحویل گرفته است را در زمان مشخص تحویل دهد. در اینجا کارفرما دیگر به کارمند خود زمان فعالیت را تحمیل نمی‌کند. این انعطاف پذیری ویژگی بسیار مهمی است که سبب شده است بسیاری از افراد ترجیح دهند در مشاغل اقتصاد گیگ فعالیت کنند.

نکته قابل توجه در مزیت انعطاف پذیری اینجاست که این انعطاف پذیری فقط برای فریلنسر نیست بلکه کارفرما نیز می‌تواند در هر زمانی که خواست پروژه خاصی را تعریف کند و حتی در انتخاب کارفرما نیز می‌تواند هر فردی را که خواست انتخاب کند. کارفرما می‌تواند بدون آن که نیاز به گرفتن نیروی دائمی داشته باشد پروژه‌های کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کند.

 

2- تنوع تخصص‌های فریلنسری

بسیاری از شرکت‌های خصوصی به دنبال نیروی متخصص هستند ولی آن را نمی‌توانند پیدا کنند. این مشکلی است که مدیران منابع انسانی سازمان‌ها با آن دست و پنجه می‌زنند. شرکتی را در نظر بگیرید که در یک شهرستان دور افتاده مشغول به فعالیت است. این شرکت زمانی که آگهی استخدامی به منظور گرفتن نیروی متخصص در یکی از مشاغل خود داشته باشد خیلی سخت یک نیروی خوب و متخصص پیدا می‌کند و حتی دیده شده که ماه‌ها فرد متخصصی برای مصاحبه رزومه نفرستد.

این مشکل به علت وجود شرکت‌های مختلف در مناطق جغرافیایی مختلف است. در بعضی از شهرها نیروی متخصص بسیار کم است و در شهرهای دیگر نیروی متخصص بسیار زیادی وجود دارد. در واقع توزیع نیروی متخصص در شهرهای مختلف متفاوت است. چاره حل این مشکل اقتصاد گیگ است. اقتصاد گیگ فرصتی فراهم نموده است تا کارفرما بتواند نیروی متخصص خود را از هر شهری که خواست به کار گیرد و این مزیت بزرگی برای شرکت‌ها و کارفرماها به حساب می‌آید.

این مزیت برای فریلنسرها نیز می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که کارخانه‌ها و کسب و کارهای زیادی وجود ندارد می‌توانند حرفه و کار خود را در اقتصاد گیگ به نمایش بگذارند و به راحتی و بدون اینکه بخواهند مهاجرت کنند مشغول به فعالیت شوند.

 

Gig economy

 

3- کاهش مهاجرت شغلی

مهاجرت شغلی یکی از انواع مهاجرت است که افراد در آن به دلیل پیدا نکردن کار موردنظرشان در شهر و کشور خود مجبور به مهاجرت به شهر یا کشور دیگری می‌شوند. مهاجرت شغلی می‌تواند بخش عمده‌ای از درآمد فرد مهاجرت کننده را تحت تأثیر قرار دهد. فردی که برای کار به جایی مهاجرت می‌کند مجبور به گرفتن خانه یا اجاره مکانی برای خود و خانواده خود است. از طرفی فرد مورد نظر ممکن است به سختی بتواند با افراد آن شهر یا کشور ارتباط برقرار کند و ممکن است دچار مشکلاتی شود که در شهر خود با آن مواجه نبوده است.

همه مشکلاتی که به آن اشاره کردیم به این خاطر برای افراد پیش می‌آید که فرد شغل متناسب با حرفه خود را نمی‌تواند در شهر خود پیدا کند. این مشکل سال‌های سال وجود داشته است و هنوز هم بسیاری از افراد در کشور و یا در خارج از کشور مهاجرت شغلی انجام می‌دهند.

اقتصاد گیگ باعث شده است تا مهاجرت‌های شغلی بی مورد کاهش یابد. فردی که به دنبال شغل مورد نظر خود است حتماً نباید به پایتخت مراجعه کند تا بتواند کار مورد نظر خود را پیدا کند. فریلنسرها در اقتصاد گیگ فرصت‌های بسیار زیادی دارند و از بین این فرصت‌ها، هر کدام که با شرایط شان مشکلی نداشت را می‌توانند انتخاب کنند.

شاید تصور کنید که افراد با مهاجرت شغلی می‌توانند درآمد بسیار خوبی داشته باشند ولی واقعیت این طور نیست. فردی که با امید پیدا کردن کار مورد نظر خود مهاجرت می‌کند ممکن است چند ماه بیکار باشد تا بتواند شغل مناسبی پیدا کند. این بیکاری هزینه‌های زیادی برای افراد ایجاد می‌کند. از طرفی مهاجرت شغلی هزینه‌های دیگری برای افراد ایجاد می‌کند که تا قبل از آن این هزینه‌ها وجود نداشته است. اقتصاد گیگ با کاهش مهاجرت شغلی، باعث صرفه جویی در درآمد فرد متقاضی کار می‌شود.

  تحقیقات بازار چیست؟ + آموزش انجام آن در 6 گام (راهنمای جامع)

 

تعریف اقتصاد گیگ

 

4- تنوع شغلی برای متخصصان

فردی را تصور کنید که در یک سازمان در قسمت منابع انسانی مشغول به فعالیت است. این فرد روزانه باید پرونده‌های مختلفی را تکمیل کند، به تلفن‌های مختلف پاسخگو باشد و گزارش‌های مرتبط را برای مدیر خود آماده کند. حال اگر این فرد طراح گرافیک خوبی نیز باشد و به برنامه نویسی نیز علاقه مند باشد نمی‌تواند خود را در آن رشته‌ها امتحان کند یا از آن‌ها کسب درآمد کند.

این مشکلی است که در اقتصاد گیگ به خوبی حل شده است. فردی که در اقتصاد گیگ مشغول فعالیت است به خوبی می‌تواند در زمینه‌های مختلف فعالیت کند. به عنوان مثال می‌تواند هم پروژه‌های طراحی با فتوشاپ را قبول مسئولیت کند و هم می‌تواند تولید محتوا انجام دهد. بنابراین هیچ مانعی برای افراد در اقتصاد گیگ وجود ندارد که حتماً کار مشخصی را انجام دهند، به شرطی که حرفه‌های متعدد را به خوبی بلد باشند.

نیازهای کارفرمایان در اقتصاد گیگ متعدد است و افراد به خوبی می‌توانند پروژه‌های مختلف را قبول مسئولیت کنند. نکته قابل توجه دیگر در اقتصاد گیگ این است که فریلنسرها به شرط داشتن وقت آزاد و فرصت زمانی می‌توانند چند پروژه را به صورت همزمان قبول کنند و از هر کدام از آن‌ها به صورت جداگانه کسب درآمد کنند. در حالی که در سایر اقتصادها به ندرت این فرصت فراهم می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها افراد را از مشغول شدن در شغل دوم منع می‌کنند و فرد نیز نمی‌تواند درآمد خوبی در شغل اول خود به دست آورد.

در واقع در اقتصاد گیگ فرصت‌های بسیار خوبی برای کارفرمایان و فریلنسران به وجود آمده است که اگر هر دو طرف به خوبی بتوانند از آن استفاده کنند می‌توانند سودآوری بسیار خوبی داشته باشند. فلسفه به وجود آمدن اقتصاد گیگ نیز راحت تر کردن کار کارفرمایان و فریلنسران است که به خوبی به هدف خود دست پیدا کرده است.

 

 

5- کاهش هزینه‌های اجرایی

برای شرکت‌های مختلف که در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند سودآوری بسیار مهم است. این شرکت‌ها در پایان سال مالی خود، با محاسبه درآمد کامل خود، هزینه‌های مختلف خود را نیز محاسبه می‌کنند و پس از کسر از درآمد مقدار سود خود را به دست می‌آورند. یکی از مشکلاتی که شرکت‌های مختلف با آن درگیر هستند حاشیه سود پایین آن‌ها است. برای مثال شرکتی که درآمد 10 میلیاردی و هزینه‌های 8 میلیاردی در یک سال داشته است، در پایان سال 2 میلیارد سود دارد که از لحاظ درصدی 20 درصد است.

هزینه‌های بالا مشکلی است که مدیران شرکت‌ها همیشه به دنبال حل آن بوده‌اند. بخش اعظمی از هزینه‌های یک سازمان مربوط به حقوق و مزایای پرسنل است که هر ماه باید در زمان مشخصی آن را پرداخت کند. شرکتی که بخشی از فعالیت خود را به اقتصاد گیگ ببرد و برای کارهایی که به صورت پروژه‌ای نیز قابل انجام است نیروی تمام وقت نگیرد می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های خود را کاهش دهد.

 

مزایای اقتصاد گیگ

کارفرما به جای پرداخت حقوق ثابت ماهیانه، بیمه فرد مورد نظر، حق اولاد و پاداش‌های متفاوت می‌تواند فعالیت‌های خود را در اقتصاد گیگ تعریف کند و به افراد متخصصی واگذار کند که در ازای مبلغ کمتری آن را به خوبی انجام می‌دهند. سازمان‌هایی که فعالیت‌های خود را در اقتصاد گیگ تعریف می‌کنند بعد از مدتی مشاهده خواهند کرد که هزینه‌هایشان تا حد زیادی کاهش یافته است و حاشیه سود خوبی کسب کرده‌اند.

کار مهم سازمان‌ها و کارفرمایان در این مرحله شناسایی شغل‌هایی است که می‌توان فعالیت‌های آن را در اقتصاد گیگ برون سپاری نمود. قاعدتاً همه شغل‌های موجود در یک سازمان را نمی‌توان در اقتصاد گیگ به افراد دیگر واگذار کرد. سازمان به بعضی از نیروهای دائمی متخصص هم نیاز دارند. مدیران سازمان‌ها باید شغل‌های سازمان خود را بررسی کنند و در مورد برون سپاری آن‌ها در اقتصاد گیگ تصمیم گیری کنند.

 

6- افزایش رفاه برای بازنشستگی

در کشوری که اقتصاد ضعیفی دارد، افرادی که بعد از 30 سال کار کردن بازنشسته می‌شوند حقوقی دریافت می‌کنند که آن حقوق بعضاً پوشش هزینه‌های آن‌ها را نمی‌دهد. آن‌ها مجبور به کار کردن هستند، اما نمی‌توانند شغل مناسبی در اقتصاد برای خود پیدا کنند. این مشکلی است که تقریباً از هر سه بازنشسته یک نفر با آن دست و پنجه می‌زنند.

البته همه بازنسشته ها فقط به دلایل اقتصادی در زمان بازنشستگی مشغول به کار نمی‌شود بلکه بسیاری از آن‌ها تحمل بیکاری را ندارند. با افزایش سن ممکن است روحیه آن‌ها تضعیف شود و ممکن است احساس کنند که دیگر به درد هیچ کاری نمی‌خورند. آن‌ها با کار کردن اعتماد به نفس خود را دوباره به دست می‌آورند و همچنین می‌توانند درآمد خوبی نیز کسب کنند.

اقتصاد گیگ یک فرصت فوق العاده برای بازنشستگانی است که به دنبال کار می‌گردند. آن‌ها بسته به شرایط خود دورکاری را نسبت به کار حضوری و دائمی بیشتر می‌پسندند. بنابراین این افراد به صورت فریلنسری در این سیستم مشغول به فعالیت می‌شوند و اغلب هم درآمد خوبی از آن دارند.

افراد میانسال و یازنشسته ها همچنین تحمل 8 ساعت کاری سخت را ندارند. آن‌ها دوست دارند تا زمان خود را مدیریت کنند و در هر ساعتی که خواستند کار خود را شروع کنند. بنابراین اقتصاد گیگ کاملاً برای آن‌ها مناسب است. این افراد می‌توانند بسته به تخصص و حرفه خود کاری را انتخاب کنند و به صورت پروژه‌ای آن را به اتمام برسانند.

 

فواید اقتصاد گیگ

 

7- تقویت شبکه ارتباطی فریلنسرها

افرادی که به عنوان فریلنسر در اقتصاد گیگ مشغول به ارائه خدمات خود هستند در هر پروژه با یک کارفرما کار می‌کنند. به عنوان مثال اگر کار طراحی سایت انجام می‌دهند هر ماه یک کارفرما دارند و اگر طراحی با فتوشاپ انجام می‌دهند تقریباً هر هفته با کارفرماهای مختلف کار می‌کنند.

  ارزش طول عمر مشتری یا CLV چیست + نحوه محاسبه و بهبود آن

بنابراین فریلنسرها می‌توانند در اقتصاد گیگ کارفرماهای مختلفی داشته باشند که این مورد در بعضی مواقع به نفع آن‌ها می‌باشد. داشتن کارفرماهای متعدد باعث افزایش دایره ارتباط این افراد می‌شود و چه بسا پروژه‌های بلند مدت تری نیز بتوانند از این کارفرماها بگیرند. بسیار دیده شده است که کارفرماها با دیدن یک فریلنسر پر تلاش، همیشه پروژه‌های خود را به آن‌ها می‌دهند. بنابراین فریلنسرها با آشنایی بیشتر با کارفرماها به نوعی پروژه‌های بعدی خود را تضمین می‌کنند.

 

معایب اقتصاد گیگ

اقتصاد گیگ با همه مزایایی ک دارد مشکلات مختلفی نیز ایجاد کرده است. این مشکلات می‌تواند هم برای کارفرمایان و هم برای فریلنسران باشد. البته این اقتصاد یک اقتصاد کاملاً نوظهور است که اگر بتوان مشکلات آن را به نوعی حل نمود می‌توان انتظار یک اقتصاد پویاتر و مناسب تر از آن داشت. معایب اقتصاد گیگ عبارت است از:

 

1- کاهش درآمد فریلنسرها

در مورد درآمد در فعالیت‌هایی که در اقتصاد گیگ انجام می‌شود نمی‌توان به صورت قطعی صحبت کرد. چیزی که مشخص است به جز درصد افراد کمی که درآمد فوق العاده‌ای از فعالیت در این اقتصاد دارند اغلب افراد یک درآمد معمولی از آن کسب می‌کنند. دلیل آن نیز این است که فعلاً سمت تقاضای کار نسبت به عرضه کار بسیار بالاتر است.

بالا بودن تقاضای کار نسبت به عرضه آن در اقتصاد گیگ به این معناست که به ازای هر پروژه‌ای که در این اقتصاد تعریف می‌شود فریلنسرهای متعددی وجود دارد که نوعی رقابت بین آن‌ها ایجاد می‌شود. این رقابت باعث می‌شود تا هر فردی قیمت پایین تری پیشنهاد دهد و کارفرما نیز می‌تواند پایین ترین قیمت را انتخاب کند. این باعث می‌شود درآمد افراد در این سیستم کم شود.

از طرفی به علت تعدد فریلنسران احتمال انتخاب آن‌ها از طرف کارفرمایان کمتر می‌شود. به صورتی که بعضی از کارفرماها در پلتفرم‌های مختلف اقتصاد گیگ بیان می‌کنند که حتی با ده بار پیشنهاد به پروژه‌های مختلف، کارفرمایان آن‌ها را انتخاب نمی‌کنند. بنابراین افرادی که به سمت فعالیت‌های مختلف این اقتصاد می‌آیند باید توجه داشته باشند که در ابتدای کار ممکن است یک درآمد بسیار کمی از این کار به دست آورند. این افراد باید تلاش کنند تا خود را حرفه‌ای تر کنند تا بتوانند درآمد خود را کم کم بالا ببرند.

 

2- عدم ارتباط دائم بین کارفرما و فریلنسر

در مشاغل معمولی که کارفرمایان و صاحبان سازمان‌ها افراد مختلفی را به صورت دائمی می‌گیرند به خوبی می‌توانند هدف از جذب آن‌ها را برای کارمندان شان شرح دهند. در این نوع مشاغل کارفرما به خوبی می‌تواند انتظارات خود را بیان کند و حتی می‌تواند شرح شغلی برای کارمند خود در نظر بگیرد. کارفرمایان در فعالیت‌های روزانه کارمندان، می‌توانند بالای سر کارمند خود باشند و هر کجا ایرادی به وجود آمد آن را تذکر دهند تا به خوبی برطرف شود.

اقتصاد گیگ طوری طراحی شده است که در اغلب موارد کارفرمایان نمی‌توانند فریلنسری که پروژه آن‌ها را قبول کرده است ببینند. بنابراین در پلتفرم‌های مختلف به صورت ارتباط پیامی می‌توانند نکاتی را به آن‌ها تذکر دهند و یا نهایتاً می‌توانند تلفنی با آن‌ها صحبت کنند. ارتباطات چهره به چهره که می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را در پروژه‌های مختلف بین کارفرما و فریلنسر حل کند در اقتصاد گیگ وجود ندارد.

 

معایب اقتصاد گیگ

از طرفی زمانی که ارتباط به این صورت شکل می‌گیرد ممکن است فریلنسرها به خوبی منظور کارفرما را متوجه نشوند و بعد از اینکه قسمتی از پروژه انجام شد و کارفرما نسبت به آن اعتراض کرد، فریلنسر تازه متوجه صحبت‌های کارفرما شود. از این دست مشکلات در پلتفرم اقتصاد گیگ بسیار وجود دارد که باعث شده است تا بسیاری از کارفرمایان هنوز نتوانند به آن اعتماد کنند و قید مزایای آن را بزنند.

 

3- کاهش امنیت شغلی فریلنسران

امنیت شغلی امری بسیار مهم برای کارمندان و فریلنسران است. فردی را تصور کنید که در یک اداره کار می‌کند که به صورت ماهانه با او قرار داد می‌بندند. قاعدتاً این فرد روحیه کاری خوبی نخواهد داشت و از این سیستم راضی نخواهد بود. در سازمان‌های مختلف که نیروهای دائمی را برای شغل‌های خود می‌گیرند این موضوع کمتر پیش می‌آید. اغلب سازمان‌ها، به کارمندان خود آرامش خاطر می‌دهند و سعی می‌کنند تا با قراردادهای بلند مدت آرامش خوبی به کارمندان خود بدهند.

در اقتصاد گیگ امنیت شغلی بسیار پایین است و افرادی که به صورت فریلنسری در آن مشغول به فعالیت هستند به خوبی می‌دانند که هیچ امنیتی برای آن‌ها وجود ندارد. آن‌ها به خوبی می‌دانند که کارفرمایان هر لحظه ممکن است پروژه را لغو کنند. این مشکلی است که اقتصاد گیگ تا به حال نتوانسته است برای آن راه حلی پیدا کند.

در واقع زمانی که افرادی که در پلتفرم اقتصاد گیگ مشغول به فعالیت هستند به خوبی می‌دانند که این فعالیت‌ها نمی‌تواند آینده آن‌ها را تضمین کند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که کسب درآمد در این پلتفرم همیشگی نیست. ممکن است در یک هفته درآمد بسیار خوبی داشته باشند و یا در یک هفته‌ای هیچ پروژه‌ای نداشته باشند.

 

4- تعهد کمتر فریلنسرها و کارفرمایان

در سازمان‌های مختلف زمانی که یک کارفرما نیرویی می‌گیرد در قبال آن تعهد دارد که حقوقش را سر وقت بدهد و او را بدون اطلاع قبلی از شرکت اخراج نکند. سیستم اقتصاد گیگ به صورتی است که هم کارفرما و هم فریلنسر در قبال کار خود تعهد کمتری دارد. بارها دیده شده است که کارفرما پروژه‌ای را ایجاد نموده است و بعد از آنکه فریلنسر مشغول به کار شد کارفرما پروژه را لغو می‌کند و یا اینکه بعد از تحویل پروژه، کارفرما پروژه را تائید نمی‌کند و مبلغ آن را پرداخت نمی‌کند.

در مورد فریلنسرها نیز بارها دیده شده است که آن‌ها پروژه‌ای را تحویل می‌گیرند و در مورد زمان آن تعهد می‌دهند ولی کار را در زمان مشخص تحویل نمی‌دهند. بارها دیده شده است که کاری که فریلنسرها تحویل می‌دهند با چیزی که تعهد داده‌اند مطابقت ندارد. بنابراین این تعهد کمتر، در بسیاری از موارد باعث می‌شود پروژه انجام نشده بماند و ارتباط کارفرما و فریلنسر با هم قطع شود.

5/5 - (8 امتیاز)

نظرات کاربران

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *