وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA چیست؟ + فواید و ویژگی‌های آن

وب اپلیکیشن یا PWA چیست
0
فهرست مطالب نمایش

معمولا برنامه نویسان برای راه اندازی وب‌ سایت‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که هر یک قابلیت‌ها و اهداف خاصی دارند. سه روش طراحی سایت بومی، طراحی اپلیکیشن بومی، وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA از عمده‌ترین روش‌های راه اندازی وبسایت هستند.

وب اپلیکیشن پیش رونده یا Progressive Web Apps برنامه‌های کاربردی وب هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای توانایی‌های بسیار، قابل اعتماد و قابل نصب شدن هستند. این سه عامل باعث شده وب اپلیکیشن کاربرد فراوان داشته باشد. در ادامه مروری بر وب اپلیکیشن یا PWA خواهیم داشت و به ویژگی‌های خاص آن و تفاوتش با روش‌های دیگر راه اندازی وب خواهیم پرداخت.

 

وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA چیست؟

وب اپلیکیشن (که با نام وب اپلیکیشن پیش روندهنیز شناخته می‌شود) در واقع نوعی روش نوین طراحی وب سرویس است که در آن همان صفحات معمولی وب در قالب اپلیکیشن بومی به نمایش در می‌آیند. به بیان بهتر می‌توان گفت که وب اپلیکیشن‌ پیش رونده قابلیت‌ها و انعطاف‌پذیری‌های وب را با اپلیکیشن بومی ترکیب کرده است.

وب اپلیکیشن مجموعه‌ای از تکنیک‌های توسعه برنامه های کاربردی وب تلفن همراه است که مستلزم ساخت برنامه هایی است که شبیه برنامه‌های بومی هستند. وب اپلیکیشن با استفاده از HTML و CSS و JS، عملکردی غنی و تجربه کاربری روان ارائه می‌دهد. پس از نصب، کاربر روی نماد وب اپلیکیشن در صفحه اصلی دستگاه کلیک می‌کند و مستقیماً به وب‌سایت می‌رود.

این رویکرد در سال 2015 توسط گوگل معرفی شد و از آن زمان به دلیل توسعه نسبتا ساده و تعامل موثر کاربر، به موضوعی داغ در میان مهندسان کامپیوتر تبدیل شده است.

 

وب اپلیکیشن چیست

 

ویژگی‌های وب اپلکیشن

1- توانایی و قابلیت‌های بسیار

وب اپلیکیشن به عنوان یک بستر بسیار کارآمد و مفید در نوع خود بسیار توانمند است و تقریبا هیچ چیز کمتر از سایت‌های بومی ندارد. استفاده از وب اپلیکیشن WebRTC یک مثال قابل توجه برای برقراری ارتباط ویدیویی فرا مرزی است که با ارتقا آن می‌توان ارتباط ویدیویی را به صورت WebGL و WebVR انجام داد که از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

 

2- قابل اعتماد بودن

وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA یک برنامه سریع، قابل اعتماد و مطمئن از نظر امنیتی است. سرعت یک شاخصه و قابلیت مهم برای استفاده کاربران از یک وب سایت است. برای مثال وقتی سرعت بارگذاری یک صفحه از ۱ ثانیه به ۱۰ ثانیه افزایش یابد، احتمال کاهش کاربران آن تا ۱۲۳٪ افزایش پیدا می‌کند. وب اپلیکیشن با ایجاد فضایی امن برای کاربران خود، این حس امنیت را به آنها می‌دهد که بدانند تعاملات‌شان در جایی ثبت نمی‌شود. علاوه بر نحوه عملکرد یک اپلیکیشن، برداشت و میزان رضایت کاربران، بر کیفیت و محبوبیت آن تاثیرگذار است.

 

3- قابلیت راه‌اندازی در حالت آفلاین

برنامه‌های قابل اعتماد باید بدون توجه به اتصال شبکه قابل استفاده باشند چون کاربران انتظار دارند که برنامه‌ها با اتصالات شبکه کند یا ضعیف یا حتی در حالت آفلاین باز هم به خوبی کار کنند. این یکی دیگر از ویژگی‌های وب اپلیکیشن‌ها است.

 

4- قابلیت نصب

وب اپلیکیشن WPA نصب شده به جای برگه مرورگر، قابلیت اجرا در یک پنجره مستقل را دارد و از صفحه اصلی و نوار وظیفه هم قابل اجرا است. همچنین پس از جستجو در دستگاه، قابلیت پرش بین برنامه‌ها به راحتی امکان‌پذیر است. هنگام استفاده از وب اپلیکیشن احساس می‌کنید این برنامه‌ها بخشی از دستگاهی هستند که روی آن نصب شده‌اند. پس از نصب یک برنامه PWA، قابلیت‌های جدیدی مانند میانبرهای صفحه کلید که معمولاً هنگام اجرا در مرورگر راه اندازی می‌شوند، قابل دسترس هستند. همچنین وب اپلیکیشن‌ها قابلیت انتخاب به عنوان برنامه پیش‌فرض برای مدیریت انواع مختلف فایل‌ها را دارند.

 

فواید استفاده از وب اپلیکیشن یا PWA

بسیاری از شرکت‌ها برای مدرن کردن وب سایت خود و انطباق با انتظارات جدید کاربران، برنامه‌های وب اپلیکیشن را در نقشه راه خود قرار داده‌اند. سوالی که پیش می‌آید این است که چه عواملی باعث رشد اینچنینی وب اپلیکیشن‌ها شده است؟ برای پاسخ به این سوال لازم است فواید استفاده از آنها را بررسی کنیم:

 

1- سرعت بالا

سرعت عملکرد نقش مهمی در موفقیت هر تجربه آنلاین ایفا می‌کند، زیرا سایت‌هایی با سرعت عملکرد بالا، کاربران را بهتر از سایت‌هایی که عملکرد ضعیفی دارند، جذب کرده و حفظ می‌کنند. سایت‌ها باید بر روی بهینه‌سازی معیارهای عملکرد کاربر محور تمرکز کنند.

 

2- توانایی اجرا در هر مرورگر

وب اپلیکیشن قبل از هر چیز یک برنامه‌ وب است و باید در تمام مرورگرها کار کند. راه موثر برای این کار، طراحی وب انعطاف‌پذیر است که کاربران می‌توانند برای دسترسی به برنامه وب PWA قبل از نصب، از هر مرورگری استفاده نمایند.

فواید استفاده از وب اپلیکیشن

3- توانایی اجرا در دستگاه‌ها با اندازه‌های مخلتف

دستگاه‌ها در اندازه‌های تولید می‌شوند و کاربران می‌توانند از PWAها در هر اندازه صفحه‌ نمایش استفاده کنند و تمام محتوا در هر اندازه، در دسترس است.

  مقایسه جنگو Django و فلسک Flask در 16 فاکتور

 

4- امکان اجرا در حالت آفلاین

کاربران انتظار دارند برنامه‌های نصب شده بدون توجه به وضعیت اتصال آنها کار کنند. یک برنامه مخصوص پلتفرم هرگز صفحه خالی را وقتی که آفلاین است، نشان نمی‌دهد و یک برنامه وب پیشرفته هرگز نباید صفحه آفلاین پیش‌فرض مرورگر را نشان دهد. ارائه یک صفحه به صورت آفلاین یکی از فواید مهم وب اپلیکیشن‌ها است.

 

5- قابلیت نصب

کاربرانی که برنامه‌ها را نصب می‌کنند، تمایل بیشتری به تعامل با آن برنامه‌ها دارند. نصب یک وب اپلیکیشن به آن امکان می‌دهد مانند سایر برنامه‌های نصب شده رفتار کند و شبیه به دیگر اپلیکیشن‌ها کار کند. وب اپلیکیشن در پنجره خود، جدا از مرورگر اجرا می‌شود.

 

6- در دسترس بودن

نیازهای کاربران می‌تواند موقت یا دائمی باشد اما همگی دوست دارند که اپلیکیشن همیشه در دسترس آن‌ها باشد.  یکی از بزرگترین مزیت‌های وب، امکان پیدا کردن سایت‌ها و برنامه‌ها از طریق جستجو است. در واقع، بیش از نیمی از ترافیک وب سایت از طریق جستجوی ساده است. اطمینان از وجود URLهای متعارف برای محتوا و اینکه موتورهای جستجو می‌توانند سایت را فهرست کنند، برای کاربران بسیار مهم است. چنین قابلیتی برای PWA نیز وجود دارد.

 

تفاوت بین وب اپلیکیشن و سایت

سایت به مجموعه‌ای از صفحات وب به هم مرتبط اطلاق می‌شود که در دسترس همگان قرار دارد و دارای اسناد و اطلاعاتی شامل تصاویر، متن، صوت، ویدیو و غیره می‌باشد. وب سایت‌ها به منظور اهداف خاصی توسط افراد، گروه‌ها یا سازمان‌های مختلف ایجاد می‌شوند و برای مشاهده آنها نیاز به یک مرورگر (کروم، فایرفاکس و …) است. انواع مختلفی از وب سایت‌ها مانند وب سایت آرشیو، وبلاگ، وب سایت انجمن و غیره وجود دارد که مجموع آنها شبکه جهانی وب را تشکیل می‌دهد.

وب اپلیکیشن به عنوان ترکیبی از وب سایت و اپلیکیشن، برنامه یا نرم‌افزاری است که از طریق مرورگرها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در واقع وب اپلیکیشن، وب سایتی است که کارکردی مشابه اپلیکیشن دارد. در واقع هم وب سایت و هم وب اپلیکیشن به وب متصل می‌شوند ولی کدهای وب سایت روی یک سرور خاص دیگر است اما در وب اپلیکیشن بخش اصلی کدها روی دستگاه مقصد است.

 

ویژگی‌های وب اپلیکیشن ها

 • برنامه وب اپلیکیشن نیاز به احراز هویت دارد و برای تعامل با کاربران طراحی شده است.
 • کاربر می‌تواند محتوای آن را خوانده و همچنین داده‌ها را دستکاری کند.
 • وقتی یک برنامه وب اپلیکیشن طراحی می‌شود قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، نیاز به اجرا یا اصطلاحا کامپایل دارد.
 • وب اپلیکیشن یک برنامه تعاملی است که عملکرد بسیار پیچیده دارد. از این رو یکپارچه‌سازی برای برنامه‌های وب دشوار است.

 

ویژگی‌های وبسایت

 • در وب سایت احراز هویت ضروری نیست و اساسا حاوی محتوای ثابت است.
 • کاربر فقط می‌تواند محتوای سایت را بخواند ولی دستکاری نمی‌کند.
 • وب سایت نیازی به کامپایل قبلی ندارد.
 • وب سایت برنامه تعاملی نیست وعملکرد آن ساده است؛ درنتیجه یکپارچه‌سازی ساده‌تری دارد.

 

اپلیکیشن‌های عادی که برای یک پلتفرم خاص طراحی شده‌اند، از فروشگاه‌های آنلاین مثل گوگل پلی دانلود و نصب می‌شوند. این برنامه‌ها به عملکرد دستگاهی که روی آن اجرا می‌شوند از جمله GPS، فهرست مخاطبین، گالری، دوربین و … دسترسی دارند. از اپلیکیشن‌های عادی می‌توان به برنامه‌هایی همچون اینستاگرام، تلگرام، فیس‌بوک، گوگل مپ و جی‌میل اشاره کرد.

این اپلیکیشن‌ها (مثل اپلیکیشن‌های بازی‌های آفلاین) می‌توانند به صورت 100 درصدی با وب تعامل نداشته باشند و توسط کدهای مخصوص سیستم عامل مقصد نوشته می‌شوند. مثلا اپلیکیشن اندرویدی با کدها جاوا نوشته می‌شود و روی هیچکدام از دستگاه‌های شرکت اپل (مثل آیفون) کار نمی‌کند. اپلیکیشن‌های آیفون هم روی هیچ دستگاه اندرویدی کار نمی‌کنند چون دستگاه‌های اندرویدی کامپایلر کدهای سویفت برنامه‌های آیفون را ندارد. وب اپلیکیشن‌ها قدرت بیشتری برای کار روی دستگاه‌های مختلف دارند.

 

ویژگی اپلیکیشن‌های عادی

 • اپلیکیشن‌های عادی مختص یک سیستم عامل هستند و توسعه آنها پر هزینه‌تر از وب اپلیکیشن‌ها است.
 • هرچند استفاده از اپلیکیشن‌های عادی در هر سیستمی مستلزم راه‌اندازی مجدد و به منزله شروع از نقطه صفر طراحی و اطلاعات است، اما این برنامه‌ها از نظر عملکرد، بسیار سریع و پیشرفته هستند.
 • استفاده از این برنامه‌ها از طریق نصب آنها روی سیستم عامل امکان‌پذیر است.
 • دسترسی به برنامه‌های عادی بسیار راحت‌ است و تنها با یک کلیک رو برنامه اجرا می‌شوند.
 • برای نصب این برنامه‌ها، ابتدا باید سازگاری آنها را با سیستم عامل دستگاه بررسی کرد.
 • برنامه‌های عادی به طور مداوم نیاز به بروزرسانی دارند که این امر معمولاً پرهزینه است.
 • اپلیکیشن‌های سیستم اپل با استفاده از Objective-C ،Swift و Xcode IDE و در سیستم عامل اندروید با اندروید استودیو یا Eclipse IDE طراحی می‌شوند.

 

ویژگی وب‌ اپلیکیشن‌های پیش رونده

 • طراحی و ساخت وب اپلیکیشن‌ها ساده‌ است و در نتیجه هزینه کمتری دارند.
 • وب اپلیکیشن‌ها از نظر عملکرد و کارایی ساده‌تر از اپلیکیشن‌های عادی هستند.
 • یک برنامه وب برای شروع به کار، به مرورگر وب نیاز دارد.
 • وب اپلیکیشن‌ها بدون توجه به وضعیت اتصال و شبکه اینترنت حتی در حالت آفلاین، به سرعت بارگیری می‌شوند و در هر سیستم عاملی قابل اجرا هستند.
 • وب اپلیکیشن‌ها با استفاده از JavaScript ، CSS و HTML طراحی می‌شوند.

 

انواع وب اپلیکیشن پیش رونده

وب اپلیکیشن‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه ویژگی‌های هر نوع برنامه وب را مورد بحث قرار می‌‌دهیم.

 

1- وب اپلیکیشن استاتیک (Static Web Apps)

وب استاتیک ابتدایی‌ترین نوع برنامه وب است و مستقیماً محتوا را به مرورگر کاربر بدون گرفتن هیچ گونه داده‌ای از سرور تحویل می‌دهد. این برنامه وب اغلب با استفاده از CSS ، HTML و جاوا اسکریپت ایجاد می‌شود و می‌تواند محتوای متحرک مانند GIF و فیلم‌ها را مدیریت کند.

اصلاح محتوای موجود در برنامه‌های وب استاتیک مشکل است و برای ایجاد هر گونه تغییر جدی، باید کد HTML را دانلود کرده و آن را تغییر داده و در سرور آپلود کرد؛ اگر برنامه توسط خودتان یا شرکتتان به تنهایی طراحی نشده باشد، برای این کار باید به دنبال شخصی باشید که برنامه وب استاتیک را طراحی کرده است. هزینه راه‌اندازی وب اپلیکیشن استاتیک خیلی اندک است و برای افرادی مناسب‌تر است که به دنبال یه برنامه وب با اطلاعات ثابت هستند.

  17 بهترین افزونه ‌های گوگل کروم برای برنامه نویسان

یک مثال رایج از برنامه‌های وب استاتیک سایت‎‌های شخصی ارائه رزومه افراد یا برنامه‌های درسی دیجیتال هستند. در همین راستا، می‌توانید یک صفحه فرود یا Landing Page را به عنوان یک برنامه وب ثابت با اطلاعات تماس و نمایش داده شده در نظر بگیرید.

 

2- وب اپلیکیشن دینامیک (Dynamic Web Apps)

این سبک برنامه وب اپلیکیشن در مقایسه با برنامه استاتیک از نظر فنی پیچیده‌تر است و داده‌ها را به صورت بلادرنگ بر اساس درخواست کاربر و پاسخ سرور تولید می‌کند. وظیفه برنامه‌های کاربردی وب اپلیکیشن دینامیک یا پویا، نگهداری پایگاه‌های اطلاعاتی یا تغییر و بروزرسانی اطلاعات موجود است که معمولاً در نتیجه یک CMS یا سیستم مدیریت محتوا انجام می‌پذیرد. بسیاری از زبان‌های مختلف وب را می‌توان برای طراحی وب اپلیکیشن استفاده کرد؛ با این حال PHP و ASP رایج‌ترین آنها هستند، زیرا درک آنها در هنگام ساختاردهی محتوا آسان‌تر است.

وب اپلیکیشن دینامیک

ویرایش محتوا با وب اپلیکیشن دینامیک آسان‌تر از استاتیک است و ارتقاء خود محتوا می‌تواند نسبتاً ساده باشد. این در حالی است که پشتیبانی یا برنامه‌نویسی آن بسته به سرور و سایر عوامل می‌تواند پیچیده‌تر باشد. به طور معمول عناصر طراحی به راحتی می‌توانند برای مطابقت با ترجیحات شخصی کاربران اصلاح شوند.

 

3- وب اپلیکیشن تجارت الکترونیک (E-commerce Web Apps)

اگر تا به حال چیزی را به صورت آنلاین خریداری کرده باشید، احتمالاً با یکی از رایج‌ترین برنامه‌های کاربردی وب یعنی تجارت الکترونیکی آشنا هستید که به شکل یک فروشگاه طراحی شده است. برنامه وب تجارت الکترونیک به کاربران کمک می‌کند تا به صورت الکترونیکی کالاها را از طریق اینترنت بخرند یا بفروشند.

فرآیند توسعه این وب اپلیکیشن پیچیده‌تر از دو مورد قبلی است، چرا که نیازمند روشی برای جمع‌آوری پرداخت‌های الکترونیکی است و یکپارچه‌سازی پرداخت و تراکنش‌ها از بخش‌های ضروری این برنامه‌ها هستند. سفارشات، پرداخت‌ها و همچنین ارسال و حذف موارد باید از طریق یک پنل مدیریتی نوشته شده توسط طراح و توسعه‌دهنده، نگهداری شوند. وب اپلیکیشن‎‌های Amazon و eBay از جمله این نوع هستند.

 

4- وب اپلیکیشن پورتال (Portal web application)

برنامه‌های کاربردی وب اپلیکیشن پورتال به صورت دسترسی شخصی و کاربر محور بر اساس نیازهای کاربر عمل می‌کنند. پورتال‌های مشتری، پورتال‌های بیماران و پورتال‌های دانشگاه‌های آموزشی از انواع مختلف وب اپلیکیشن‌های پورتال هستند. از پورتال‌های آموزشی شناخته شده در سراسر جهان می‌توان به Coursera و Udemy اشاره کرد.

 

5- وب اپلیکیشن متحرک (Animated Web Apps)

برنامه وب اپلیکیشن متحرک برنامه‌ای است که از انیمیشن و همگام سازی بر روی پلتفرم وب پشتیبانی می‌کند. برای این که برنامه‌های وب اپلیکیشن، متحرک شوند باید با فناوری FLASH سازگار باشند که می‌تواند برای کسانی که هیچ تجربه‌ای با این فناوری‌ها ندارند پیچیده باشد. با این حال اگر به دنبال یک برنامه وب با قابلیت‌های نسبتاً مدرن هستید، کار با FLASH ضروری است.

متأسفانه هنگام استفاده از این فناوری چند اشکال وجود دارد. مثلا بهینه‌سازی SEO و همچنین موقعیت‌یابی وب کار نمی‌کند زیرا گوگل و سایر موتورهای جستجو به درستی قادر به خواندن اطلاعات آن نیستند. Sqadeasy و Miki Mottos برخی از بهترین نمونه‌های برنامه وب اپلیکیشن متحرک هستند. معمولاً HTML5، جاوا اسکریپت CSS، FLASH و SVG بهترین راه‌حل‌های ممکن برای ایجاد برنامه‌های وب اپلیکیشن متحرک هستند.

 

6- سیستم‌های مدیریت محتوا (Content Management Systems)

سیستم‌ مدیریت محتوا یا CMS یک برنامه نرم‌افزاری است که به کاربران در مدیریت محتوای دیجیتال و بهبود تولید و اصلاح محتوا بدون دانش فنی کمک می‌کند. افراد حتی بدون نیاز به دانش کدنویسی یا  نشانه‌گذاری، می‌توانند به وبلاگ‌نویسی یا انتشار عمومی وب بپردازند. سیستم‌های مدیریت محتوا برای وبلاگ‌های شخصی، وبلاگ‌های شرکتی، منابع رسانه‌ای و غیره بسیار مناسب هستند.

وب اپلیکیشن‌های CMS رایجی وجود دارد که عبارتند از:

وردپرس: این پلتفرم وبلاگ‌نویسی به طور گسترده‌ای در بین افراد و متخصصان محبوب و قابل اعتماد است و این احتمالاً به دلیل رابط بصری آن و تعداد آموزش‌های آنلاین موجود محبوب است.

جوملا: این پلت فرم بعد از وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای متن برای مدیریت وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها قرار می‌گیرد. از آنجایی که این رابط به اندازه وردپرس محبوب نیست، بنابراین جامعه بزرگی ندارد.

 

7- وب اپلیکیشن تک صفحه‌ای (Single Page Web Apps)

برنامه وب اپلیکیشن تک صفحه‌ای به طور کامل در یک مرورگر اجرا می‌شود و نیازی به بارگذاری مجدد صفحه ندارد. به عنوان مثال هنگام دسترسی به یک برنامه ایمیل، هدرها و ستون‌های کناری آن دست نخورده باقی می‌مانند. برنامه‌های کاربردی وب اپلیکیشن تک صفحه‌ای نسبتاً سریعتر از برنامه‌های کاربردی وب سنتی هستند، زیرا برنامه‌های تک صفحه‌ای مستقیماً در مرورگر وب به جای سرور پیاده سازی می‌شوند.

 

8- وب اپلیکیشن چند صفحه‌ای (Multiple Page Web Apps)

یک برنامه وب اپلیکیشن چند صفحه‌ای شامل چندین صفحه است و هر زمان که کاربر به صفحه دیگری می‌رود، کل صفحه را مجدداً بارگیری می‌کند. شرکت‌هایی مانند Google Docs و Trello خدمات و محصولات متعددی را در این حوزه ارائه می‌دهند.

 

9- وب اپلیکیشن پیش رونده (Progressive Web Apps)

وب اپلیکیشن پیش رونده برنامه‌های وب چند پلتفرمی هستند که از آخرین APIهای مرورگر (رابط برنامه‌نویسی برنامه)، ویژگی‌ها و روش‌های بهبود کارایی استفاده می‌کنند تا تجربه‌ای مانند یک برنامه تلفن همراه بومی را ارائه دهند. یک وب اپلیکیشن پیش رونده با فناوری‌های رایج وب مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت ساخته می‌شود. دلیل اصلی انتخاب یک برنامه وب پیش رونده این است که سرعت و سازگاری برنامه‌های وب را افزایش می‌دهد. حتی با عدم اتصال به اینترنت، با استفاده از PWA دسترسی به اطلاعات بدون هیچ مشکلی آسان‌ خواهد بود.

 

نمونه وب اپلیکیشن‌های پر استفاده

شرکت‌های زیادی هستند که از وب اپلیکیشن‌ها یا PWA استفاده می‌کنند و بسیاری از این وب اپلیکیشن‌ها هم برای کاربران ایرانی هم آشنا هستند. در ادامه به چند مورد از این وب اپلیکیشن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

1- استارباکس (Starbucks)

استارباکس یک وب اپلیکیشن مورد استفاده در تلفن همراه و رایانه است که با هدف ارائه سفارش آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است؛ امروزه تعداد کاربرانی که از رایانه سفارش خود را ثبت می‌کنند تقریبا با کاربران تلفن همراه برابری می‌کند. استارباکس با ساخت یک PWA برای سامانه سفارش وب سایت خود فضایی شبیه اپلیکیشن بومی ایجاد کرده که قابل اجرا در شرایط آفلاین است.

  مقایسه جنگو Django و فلسک Flask در 16 فاکتور

 

وب اپلیکیشن استارباکس

 

2- دبنهامز (Debenhams)

وقتی در مورد برندهایی صحبت می‌شود که تجربه خرید خاصی ارائه داده‌اند، نمی‌توان به دبنهامز اشاره نکرد. این برند معروف بریتانیایی متوجه شد که اگرچه وب سایت قدیمی آنها همچنان از بازدید نسبتا خوبی در تلفن‌های همراه برخوردار است، اما این آمار تقریبا ثابت است.

بنابراین آنها به این نتیجه رسیدند که زمان تحول فرا رسیده است و اگر زودتر دست به کار نشوند رشد آماری آنها به زودی کند می‌شود. در نهایت این برند به دنبال راه‌حلی بود که بتواند تجربه‌ای آسان را برای کاربران به خصوص در دستگاه‌های تلفن همراه ارائه دهد. برند بزرگ دبنهامز پس از تبدیل سایت قدیمی خود به یک وب اپلیکیشن، موفق شد به نتیجه دلخواه خود برسد. دبنهامز با این تغییر از افزایش ۴۰ درصدی درآمد موبایل و ۲۰ درصدی نرخ تبدیل برخوردار شد.

وب اپلیکیشن دبنهامز

 

3- بی ام و (BMW)

وب اپلیکیشن BMV با قابلیت اجرا روی تلفن همراه و رایانه نشان داد که بی ام و به عنوان یک برند پیشگام در صنعت خودرو، از فناوری‌های جدید چه در وب سایت خود و چه در خودروهایش ابایی ندارد. این برند به منظور بهبود تجربه کاربران به دنبال ارائه محتوای با کیفیت و جذاب بود که ارزش‌های آنها را منعکس کند.

وب اپلیکیشن بی ام و قطعا تجربه‌ای عجیب را برای کاربران به ارمغان آورده است. اولین چیزی که هر کسی متوجه آن می‌شود تصاویر و ویدیوهای با وضوح بالا است و برنامه وب اپلیکیشن این برند با این ویژگی‌ها ۴ برابر سریعتر از سایت قدیمی است و تقریباً بلافاصله بارگیری می‌شود. این برند پس از استفاده از PWA با رشد ۵۰ درصدی کاربران موبایل و ۴۹ درصدی بازدید از سایت مواجه شده است.

 

4- فلیپ بورد (Flipboard)

فلیپ بورد به عنوان محبوب‌ترین مجله اجتماعی جهان بر اساس علاقه کاربران، اخبار و مطالب جالب را جمع‌آوری می‌کند و به خوانندگان خود این امکان را می‌دهد تا از همه موضوعات و رویدادهایی که به آنها اهمیت می‌دهند در یک مکان واحد مطلع شوند.

برنامه وب اپلیکیشن فلیپ بورد یکی از بهترین نمونه‌های اخبار آنلاین است که مصرف داده را به حداقل می‌رساند تا یک تجربه مرور سریع و راحت‌ را به کاربران خود بدهد. تا قبل از راه‌اندازی وب اپلیکیشن، فلیپ بورد فقط در دستگاه‌های تلفن همراه ارائه می‌شد؛ اما اکنون تجربه‌ای مشابه برنامه بومی فلیپ بورد روی دسکتاپ در دسترس کاربران قرار گرفته است.

 

5- بازی ۲۰۴۸

بازی پازل ۲۰۴۸ در آغاز به عنوان یک برنامه رایگان برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS در سال 2014 ساخته شد. این بازی در کمتر از یک هفته پس از راه‌اندازی با بیش از ۴ میلیون کاربر به محبوبیت بسیاری دست یافت. بازی ۲۰۴۸ که ترکیب بلوک‌هایی با اعداد یکسان است، بسیار ساده و در عین حال اعتیاد آور است. برای اینکه بازیکنان بتوانند از هر مرورگر وب به بازی ۲۰۴۸ دسترسی فوری داشته باشند، نسخه رسمی وب اپلیکیشن PWA آن در دسترس قرار گرفت. این بازی را حالا می‌توان به طور کامل در حالت آفلاین بازی کرد.

 

وب اپلیکیشن ۲۰۴۸

 

6- اوبر (Uber)

اوبر یک شرکت درخواست خودرو است که با گسترش به بازارهای جدید، وب اپلیکیشن آن از ابتدا راه‌اندازی شد تا تجربه رزرو قابل مقایسه‌ای را با نسخه اپلیکیشن بومی تلفن همراه ارائه دهد. وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA این شرکت به گونه‌ای طراحی شده که رزرو خودرو را در شبکه‌های اینترنت 2G با سرعت کم انجام دهد. وب اپلیکیشن اوبر علاوه بر تلفن همراه در همه مرورگرهای مدرن قابل دسترسی است. این برنامه وب قادر است بدون توجه به مکان و سرعت اتصال شبکه و دستگاه، درخواست سریع تاکسی را اجرا کند.

 

7- پینترست (Pinterest)

پینترست از همان ابتدا با تمرکز بر رشد بین‌المللی، تجربه وب خود را با PWA آغاز کرد. این شبکه اجتماعی دریافت که به دلیل عملکرد ضعیف تلفن همراه، تنها ۱ درصد از کاربران آن به عضو فعال پینترست تبدیل می‌شوند. گروه سازنده با درک این موضوع اپلیکیشن موبایل پینترست را با استفاده از فناوری PWA بازسازی کردند که منجر به چندین نتیجه مثبت شد:

 • افزایش ۴۰ درصدی زمان استفاده کاربران از پینترست در مقایسه با وب موبایل قبلی
 • افزایش ۴۴ درصدی درآمد تبلیغاتی توسط کاربران
 • افزایش ۶۰ درصدی تعاملات اصلی

 

وب اپلیکیشن پینترست

 

8- یاملی (Yummly)

یاملی بستری هوشمند برای آشپزی است که کاربران در آن نیازهای تغذیه‌ای افراد، مهارت پخت و پز، آشنایی با طعم غذاها، دستور‌العمل‌های آشپزی، لیست خرید مورد نیاز و آماده کردن یک ساعته مواد غذایی را یاد می‌گیرد. این اپلیکیشن علاوه بر برنامه اصلی Android و IOS خود، در مرورگرهای وب به شکل PWA نیز موجود است.

وب اپلیکیشن PWA یاملی همانند نسخه بومی خود، یک موتور جستجو برای غذا، آشپزی و دستورالعمل‌ها ارائه می‌دهد. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا از بین بیش از یک میلیون دستور غذا که از سایت‌های غذایی برتر و وبلاگ‌های تخصصی تهیه شده‌اند جستجو کنند.

 

9- دیجی کالا

دیجی کالا یک وب اپلیکیشن پیش رونده یا PWA بازار مدرن بر پایه این تکنولوژی است که اولین مرجع آنلاین و مورد اعتماد خرید و فروش کالا در ایران به حساب می‌آید. دیجی کالا با استفاده از فناوری و از طریق توانمندسازی کسب و کارهای مجازی کمک شایانی به اقتصاد دیجیتال ایران کرده است. این پلتفرم رتبه سوم پربازدیدترین وب سایت در ایران را داراست و حدود ۹۲ درصد از بازار آنلاین خرید و فروش کالا را در اختیار دارد. دیجی کالا پس از راه‌اندازی این وب اپلیکیشن، از لحاظ بازدید و سفارش منجر به خرید با رشد ۲۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شده است.

5/5 - (7 امتیاز)

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *