گواهینامه SSL چیست؟ + 5 مزیت آن + تأثیر آن بر سئو

گواهینامه SSL چیست؟
0

گواهینامه SSL یکی از مهم ترین مسائل در امنیت سایت هاست. به طور کلی امنیت سایت موضوع بسیار مهمی است که صاحبان وب سایت باید به آن توجه زیادی داشته باشند. کاربرانی که به وب سایت‌های مختلف سر می‌زنند ممکن است برای عضویت لازم باشد اطلاعات شخصی خود را در سایت وارد کنند و یا برای خرید اینترنتی اطلاعات کارت بانکی خود را در آن وارد کنند. بنابراین ترجیح می‌دهند که به یک وب سایت امن وارد شوند تا اطلاعات آن‌ها به سرقت نرود.

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در افزایش امنیت یک وب سایت و جلب اعتماد کاربران استفاده از گواهینامه SSL است. گواهینامه ssl علاوه بر آن ‌که موجب افزایش اطمینان خاطر کاربران می‌شود بر رتبه بندی و سئو وب سایت نیز تأثیر مثبت دارد. گوگل برای امنیت کاربران خود اهمیت زیادی قائل است و وب سایت‌هایی که گواهینامه ssl داشته باشند را در رتبه بندی بالاتری قرار می‌دهد. بنابراین لازم است که صاحبان وب سایت‌ها حتماً برای وب سایت خود گواهینامه SSL داشته باشند.

 

پروتکل SSL چیست؟

دغدغه همیشگی کاربران هنگام ورود به یک سایت، امنیت آن سایت است. کاربران در هنگام ورود به سایت‌های مختلف ممکن است اطلاعات هویتی خود مثل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کد ملی و حتی اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنند. پس کاربران باهوش قبل از ورود به هر سایتی باید از داشتن ssl آن وبسایت مطمئن شوند.

SSL مخفف Secure Socket Layer (لایه اتصال امن) است و در اصل یک پروتکل امنیتی و یک شیوه رمزنگاری اطلاعات به حساب می‌آید که وظیفه برقراری ارتباط امن میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده در فضای اینترنت را بر عهده دارد. سرویس دهنده همان سایت و سرویس گیرنده هم کاربران مختلفی هستند که برای رفع نیازهای خود به وبسایت مراجعه می کنند. SSL متداول ترین روشی است که برای رمزگذاری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه فضای اینترنت آنقدر گسترده شده است که افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند. بنابراین هکرها و سوء استفاده کنندگان در این فضا به دنبال راه‌هایی برای دزدیدن اطلاعات کاربران هستند. وب سایت‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند تا حدود زیادی امنیت وب سایت خود را برقرار می‌کنند. SSL طی فرآیندی داده‌های ارسال شده از طرف کاربران را رمزنگاری می‌کند و اتصال ایمن را برقرار می‌کند. صاحبان وب سایت‌ها برای برقراری امنیت در وب سایت خود نیاز به گواهینامه SSL دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

اهمیت SSL

 

گواهینامه SSL چیست؟

گواهینامه مدرکی حقوقی و قانونی است که طی آن مجوز انجام کار خاصی را به افراد می‌دهد. گواهینامه ssl نیز یک مدرک رسمی و معتبر است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد به جای پروتکل HTTP از پروتکل امن HTTPS استفاده کنند. گواهینامه ssl توسط شرکت‌های معتبری صادر می‌شود و وب سایت‌هایی که این گواهینامه را داشته باشند می‌توانند از پروتکل امن انتقال ابر متن استفاده کنند.

مهم ترین دستاوردی که گواهینامه SSL برای سایت شما به همراه خواهد داشت رضایت خاطر کاربران خواهد بود. رضایت خاطر کاربران عاملی است که تقریباً همه تلاش‌های صاحبان وب سایت‌ها با هدف برآورده شدن آن انجام می‌شود. کاربری که در هنگام ورود به یک سایت متوجه می‌شود که آن سایت از گواهینامه SSL استفاده کرده است با خیال راحت می‌تواند اطلاعات خود را در آن سایت وارد کند و از خدمات آن استفاده کند.

  10 بهترین سرویس های ایمیل مارکتینگ خارجی و ایرانی

گواهینامه ssl دارای اطلاعاتی همچون نام شرکت، نام دامنه، آدرس، شهر و کشور محل اقامت و تاریخ انقضا گواهینامه است و کاربران با مشاهده اطلاعات آن خیالشان بابت محفوظ بودن انتقال اطلاعات بین کامپیوتر و سرور راحت می‌شود. گواهینامه ssl دارای دو کلید عمومی (Public Key) و کلید اختصاصی (Private Key) است که به صورت رمزنگاری شده با یکدیگر همکاری دارند.

 

پروتکل ssl

 

شما برای ایجاد ارتباط بین خدمات گیرنده (Client) و خدمات دهنده (Server) یک کلید عمومی ایجاد و آن را به همراه یک درخواست گواهینامه به یکی از شرکت‌های صادرکننده گواهینامه ssl می‌فرستید. شرکت مورد نظر نیز مشخصات وب سایت شما را بررسی می‌کند و بعد از بررسی میزان ایمن بودن سرور شما، کلید عمومی را دوباره رمز نگاری می‌کند. سپس کلید عمومی را برای سرور می‌فرستد تا وقتی که بخواهد اطلاعات خود را انتقال دهد از آن استفاده کند. کلید ارسال شده برای سرور همان کلید اختصاصی است.

در نتیجه هر کاربری که وارد سایت شود، این پروتکل یک کلید عمومی برای سرور می‌فرستد و سرور با ادغام کلید عمومی و امنیتی خود کلید جدیدی ارائه می‌دهد. کلید جدید به کاربر فرستاده می‌شود و از آن لحظه کلیه اطلاعات رد و بدل شده با کلید جدید رمز نگاری می‌شود و از این طریق دستیابی به اطلاعات ورودی توسط کاربر تقریبا به صفر می رسد.

وقتی شما گواهینامه SSL را در سایت خود نصب کنید یک آیکون قفل یا یک نوار سبز رنگ در کنار سایت شما اضافه می‌شود. این به معنای آن است که وب سایت شما قابل اطمینان می‌باشد. در واقع پروتکل HTTPS یک روش رمزگذاری امن است که یک ارتباط امن بین مرورگر کاربران و سرور برقرار می‌کند. اگر چه گواهینامه ssl کار هک کردن یک وب سایت را برای هکرها بسیار دشوار می‌کند اما هیچ گاه نمی‌توان گفت که امنیت یک وب سایت به صورت 100 درصدی برقرار شده است.

 

مزایای استفاده از SSL

گرفتن گواهینامه ssl و نصب آن ممکن است کمی سخت باشد ولی داشتن آن یک مزیت بسیار بزرگ برای وب سایت‌ها می‌باشد. استفاده از ssl می‌تواند خیال بازدید کنندگان را از بابت امن بودن آن سایت راحت کند. تجربه نشان داده است که کسب و کارهایی که از بستر HTTPS در وب سایت خود استفاده نمی‌کنند به طور قابل توجهی مشتریان خود را از دست می‌دهند. در ادامه به بررسی دلایل مهم استفاده از SSL می‌پردازیم.

 

1- سرعت بهتر: اگر شما به جای HTTP/1 از HTTP/2 استفاده کنید سرعت بیشتری خواهید داشت. برای استفاده از HTTP/2 مرورگر شما باید از آن پشتیبانی کند و همچنین HTTPS باید بر روی وب سایت شما فعال باشد.

2- سئو و رتبه بندی: استفاده از گواهینامه SSL در یک وب سایت می‌تواند در سئو و رتبه بندی آن به شدت تاثیرگذار باشد.

3- ارجاع بهتر داده‌ها: ارجاع داده‌ها در HTTP توسط گوگل آنالیز مسدود شده است. حال آنکه در هنگام استفاده از SSL ارجاع داده‌ها بهتر می‌باشد.

4- امنیت بیشتر: امنیت بالای HTTPS برای وب سایت‌های شخصی و تجاری یک امتیاز ارزشمند می‌باشد. اعتبار وب سایت‌هایی که از گواهینامه SSL استفاده می‌کنند بسیار بالا خواهد بود.

  تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟ - 6 تفاوت لینک DoFollow و NoFollow

5- تجربه کاربری: نسخه‌های مختلف کروم و فایرفاکس وب سایت‌هایی که از HTTPS  استفاده نمی‌کنند را به طور واضح نشان می‌دهد. این باعث می‌شود بازدید وب سایت دچار مشکل شود.

 

گواهینامه SSL

 

تأثیر SSL بر سئو

امروزه بحث سئو وب سایت‌ها و رتبه بندی آن‌ها در موتور جستجوی گوگل بسیار پر اهمیت است. عوامل بسیار مهمی در بهینه سازی سئو یک وب سایت تأثیر گذار است. عواملی مثل لینک سازی، محتوای با کیفیت، ریسپانسیو بودن سایت، سرعت وب سایت، برندسازی و البته استفاده از گواهینامه SSL می‌تواند موجب بهینه سازی سئو و بهتر دیده شدن وب سایت ‌شود.

در سال‌های گذشته استفاده از گواهینامه SSL برای یک وب سایت یک پیشنهاد بود اما امروزه دیگر صحبت از پیشنهاد نیست بلکه استفاده از آن یک الزام و یک ضرورت است. بنابراین اگر وب سایت شما SSL نداشته باشد، صفحات سایت شما نه تنها مورد توجه کاربران قرار نخواهد گرفت بلکه در گوگل نیز نمی‌توانند رتبه خوبی بگیرند. امروزه اکثر وب سایت‌های دنیا گواهینامه SSL دارند و کمتر سایتی پیدا می‌شود که این گواهینامه را نداشته باشد.

از جمله تأثیرهای اصلی داشتن گواهینامه SSL برای یک سایت، کاهش بانس ریت و بهینه سازی سئو وب سایت می‌باشد. زمانی که کاربران به یک وب سایت مراجعه کنند و فقط با مشاهده یک صفحه از آن سایت آن را ترک می‌کنند، نرخ پرش سایت افزایش می‌یابد. محتوای بی کیفیت، سرعت کم لود شدن سایت و نداشتن گواهینامه SSL از جمله دلایل اصلی افزایش نرخ پرش یک سایت است. زمانی که سایتی از پروتکل امنیتی HTTPS استفاده نمی‌کند، کاربران و مخاطبان به محض ورود به آن احساس خطر می کنند و سریعاً از آن خارج می‌شوند. بنابراین نرخ پرش این وب سایت افزایش می‌یابد و نمره منفی از سئو خواهد گرفت.

 

معرفی پروتکل ssl

به طور کلی در بحث سئو سایت و عوامل مؤثر در رتبه بندی وب سایت‌ها در موتورهای جستجو، گوگل صراحتاً نحوه امتیاز بندی سایت‌ها را بیان نمی‌کند و سئوکاران به صورت کلی از این معیارها اطلاع دارند. اما در بحث امنیت و گواهینامه SSL گوگل به صراحت اعلام کرده است که استفاده از SSL تأثیر مثبت بر سئو وب سایت دارد. این نشان از اهمیت فوق العاده داشتن گواهینامه SSL است و صاحبان وب سایت‌ها حتماً باید به آن توجه کنند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استفاده از گواهینامه SSL فقط مختص سایت‌هایی است که گذرواژه ها و محتوای حساس دارند. اما واقعیت این است که همه وب سایت‌ها باید این گواهینامه را داشته باشند و داشتن آن یک الزام است. گوگل نیز از همه وب سایت‌ها می‌خواهد که از پروتکل امنیتی SSL استفاده کنند و جریمه وب سایت‌هایی که گواهینامه SSL ندارند گرفتن امتیاز کمتر سئو از موتور جستجوی گوگل و در نهایت کمتر دیده شدن این وب سایت‌ها می‌باشد. بنابراین سعی کنید برای گرفتن نمره بهتر سئو از گواهینامه SSL در کنار فاکتورهای مهم دیگر سئو استفاده کنید.

 

4.7/5 - (9 امتیاز)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *